Es tevi nedaudz nesaprotu. Pilnu ziņu, komentārus un viedokļus par prezidenta vēlēšanu rezultātiem vari izlasīt šeit. Ir runa par tautas sacelšanos, nekārtībām, pārpratumiem un neapmierinātību. Tajā pašā laikā visi, ar kuriem viņi tiekas, izsaka noraidošus komentārus un piezīmes par jaunievēlēto prezidentu.

Šajā sakarā man radās jautājums – vai Latvijā nav tik daudz cilvēku, kuriem ir kaut kas skaidrs par parlamentāras republikas pamatprincipiem? Latvijā taču jūs visi izvēlaties parlamentu, kura viena no funkcijām ir prezidenta ievēlēšana. Vienkārši sakot, jūs paši netieši ievēlējat prezidentu. Parlaments ir izdarījis izvēli, tāpat kā jūs, ievēlot parlamentu. Prezidenta loma politikā arī tagad šķiet stipri pārvērtēta. No satraukuma un sarunām secinu, ka diezgan lielai daļai nav pat skaidrs, ar kādiem jautājumiem prezidents nodarbojas Latvijā un kam Latvijā ir domāta lēmumu pieņemšanas vara.

Paskatieties uz 10. Saeimas deputātu sarakstu. Saskaitiet, par cik no šiem cilvēkiem esat vismaz kaut vienu reizi dzirdējuši. Man sanāca mazāk nekā puse. Un pat līdz šim man nebija ne jausmas, ka “Degpunkta” Kārlis Seržants balss un tēls sēž Saeimā. Patiesība ir tāda, ka tieši šie cilvēki valstī pieņem svarīgākos lēmumus, tostarp arī ievēl prezidentu.

Domāju, ka paies pāris dienas un visi nomierināsies. Ja Saeimu arī jūlijā (?) atlaidīs, tad tauta tievēlēs tieši tos pašus cilvēkus, un uz pāris gadiem atkal būs miers un labi padarīta darba sajūta. Neviens neko nesapratīs un nekas arī nebūs mainījies.

Četrus gadus man bija jāklausās nosodošās piezīmēs par pašreizējo prezidentu. Dažas dienas pirms nākamajām prezidenta vēlēšanām mums parādās jauns varonis, kurš sola atlaist valdošos spēkus. Kādu brīdi man šķita acīmredzami, kāpēc Zatleram radās šāds priekšlikums, bet izrādās, ka sabiedrība ļoti viegli uz īsu brīdi pavilkās uz populismu.

Ja nu kāds ir vainojams, tad tikai mēs paši. Ja kaut ko var izdarīt, tad tikai izdarot atšķirīgu izvēli nākamajās Saeimas vēlēšanās. Vai paņemot lēmumu un iesaistoties kā citādāk.

Write A Comment