Taksometru kompānijai “Riga Taxi” ir uzņēmuma sauklis, kas ierakstīts viņu pašu mājaslapā: “Riga Taxi – māksla ceļot! “. Man ir šis tas sakāms par to, kā šī “māksla ceļot” darbojas realitātē ar šīs kompānijas klientiem.

Šorīt, plkst. 6 no rīta mana draudzene devās biznesa ceļojumā, un ērtības dēļ tika izsaukts “Riga Taxi” taksis, lai aizvestu draudzeni uz lidostu. No mājas līdz lidostai ir 10 km, ja aprēķina maršrutu pa lielākajām ielām un īsāko iespējamo maršrutu. Ja jūs paskatītos pakalpojuma cenrādī, kad iekāpšana taksometrā maksāja 1.50 EUR, bet 1 km – 0.50 EUR, un, ņemot vērā attālumu līdz galamērķim, summai būtu jābūt  6.50 EUR. Taču summa, par kuru taksometra vadītājs izrakstīja čeku manai draudzenei, bija 10 EUR. Starp citu, tāda pati summa parādījās taksometra skaitītājā.

Kā, pie velna, tas varēja notikt? Oficiāls skaidrojums var būt tikai viens – taksometrs nobrauca 17 km, nevis iepriekš aprēķinātos 10 km. Es vispār to nesauktu par “mākslu ceļot”, ja vienīgā “māksla” gan taksometra šoferiem, gan kompānijai ir divreiz garāka maršruta veikšana.

Un ja runājam par maršrutu, tad, lai arī tas nebija gluži tas īsākais – tas kopumā arī nebija 2 x garāks, tātad, ja skaitītājs rāda 10 EUR, tad ir skaidrs, ka vispirms jau pats skaitītājs tur griežas bez maz vai 2 x ātrāk. Otrkārt, ņemot vērā arī to, ka taksometra vadītājs piedāvāja uzrakstīt jebkuru summu par uzņēmuma darījumu pārbaudi pirms izkāpšanas, tad šķiet diezgan reāli, ka uzņēmumā šādas darbības notiek ar paša uzņēmuma svētību.

BIZNESA MODELIS Saskaņā ar maniem aprēķiniem par braucienu manai draudzenei bija jāmaksā 6.50 EUR, bet taksometra šoferis paprasīja 10 EUR. Tas nozīmē, ka par braucienu tika samaksāts par 35% vairāk, nekā norādīts cenrādī, tāpēc es prātoju, cik daudz šādos gadījumos nopelna taksometru uzņēmums.

Neiedziļināšos darbinieku algās, inventāra nolietojumā un citos uzņēmuma administratīvajos izdevumos, bet centīšos aprēķināt tādus aptuvenus ienākumus.

Tātad, pārsvarā kompānijas autoparks joprojām sastāv no sarkanā Renault Scenic, kas varētu būt ap 4000 EUR vērts, un tiem ir 1,9 D dzinēji, kuri patērē ap 5L uz 100 km. Ņemot vērā, ka dīzeļdegvielas cena pašlaik ir 70 centi, izrādās, ka viens kilometrs maksā 3,5 centus (5 * 0,7/100). Tātad, saskaņā ar cenrādi peļņa par vienu kilometru ir 46,5 centi.

Ja paskatās uz to ļoti vispārīgi, tad ar šādu Renault var nobraukt ~ 8600 km (4000/0,465). Tas ir saskaņā ar oficiālo 0,50 EUR/1 km izcenojumu, bet, ja mēs paskatītos arī uz vēl 35% papildus naudu, tad izrādītos, ka ar šādu auto var nopelnīt to pašu summu, nobraucot ~ 6300 km, ko ikviens rūdīts taksometra šoferis divu nedēļu laikā varētu izdarīt. Nav pat jāveic eļļas maiņa vai kāda citas apkope, tāpēc es šādus izdevumus šeit vispār nepieminu.

Protams, matemātika ir visai primitīva, bet, pat ja tu visu peļņu izdali uz 2 vai 3, tev vēl paliek pāri pamatīgs kāposts vai vismaz relatīva izdevumu atdeve. Es pat nepievienoju iekāpšanas maksu, kas varētu palielināt peļņu par vēl kādiem 15-20%, ņemot vērā vidējo pasažieru braucienu ilgumu.

 

Cik ienesīgs tad ir taksometru bizness? Es teiktu, ka tas ir diezgan ienesīgs, tikai jāpadomā, kādi ir izdevumi.

Labots: raksta komentāros lietotājs chacher vērsa uzmanību uz to, ka šāds Renault ir arī vienas citas taksometru kompānijas auto, tāpēc šeit aprakstītie aprēķini īsti nedarbojas, bet 10 EUR joprojām tika nepamatoti paprasīti, jo “Riga Taxi” norādītā cena ir 0,5 EUR par km jebkurā gadījumā.

CITAS KOMPĀNIJAS

Es reti kad izmantoju taksometru pakalpojumus, tāpēc nevaru spriest, kā pārējie to dara. Pēdējo reizi, kad braucām uz Grieķiju, šķiet, zvanījām ALVIKSA taksometra šoferim. Tā vadītājs arī izvēlējās garāku maršrutu (no Purvciema līdz lidostai viņš brauca pāri Salu tiltam, nevis Vanšu tiltam, kur ceļš būtu bijis apmēram 2 km īsāks), tā ka, iespējams, “Riga Taxi” nav vienīgais, kurš šajā ziņā šādi darbojas. Jāpiebilst, ka tajā laikā ar visu to, ka attālums bija gandrīz divreiz lielāks, maksājām mazāk – 8 EUR.

KOPSAVILKUMS

“Riga Taxi” rūpējas par ikvienu klientu un piedāvā izmantot jaunākās tehnoloģijas taksometru pakalpojumu jomā. Mums ir svarīgi, ka pēc katra brauciena klientam rodas vēlme atkārtoti izmantot mūsu uzņēmuma pakalpojumus.

  • Paldies, bet nē. Šādā veidā nav iespējams radīt atkārtotu vēlmi.

Lai gan es neatklāju nekādu Ameriku par šādiem taksometru vadītājiem, bet mani briesmīgi kaitina tas, ka uz mana rēķina uzņēmumi šādā veidā gūst peļņu, ne tikai sniedzot dārgus pakalpojumus, bet arī nežēlīgi ņirgājoties par saviem klientiem, un piedevām nekautrējoties izteikt komplimentus. Tas, ka uzņēmēji grib pelnīt naudu, ir pats biznesa pamats. Cilvēku krāpšana gan ir amorāla un krimināla rīcība.

Write A Comment