Kindle 3

Pagājušā gada nogalē nolēmu iegādāties Kindle. Gana daudz Latvijā jau paspējuši to izdarīt, citi vēl nogaida un pārdomā, vai ieguldījums būs tā vērts. Šajā rakstā izstāstīšu iemeslus, kāpēc tomēr galu galā pats nolēmu to iegādāties.

Es daudz lasu. Patiesībā lielāko daļu no savas darba dienas. Un ar lasīšanu es nedomāju tikai grāmatu lasīšanu, bet gan acu bakstīšanu monitorā, sekošanu līdzi burtiem un rindām. Protams, arī pats daudz “rakstu” – rakstu burtus, rindas un pārlasu ko esmu sarakstījis. Programmēšanas kods ir jo īpaši grūti uztverams, jo ir visi tie lIeLieMaZieBurti, dažādi speciālie simboli, starp kuriem jābūt pareizām atstarpēm. Īsāk sakot, es daudz lasu.

Tā vienu dienu es atskārtu, ka jūtos pārguris no skatīšanās LCD ekrānā. Vienalga, vai tas ir laptops, iPad, vai iPhone. Esmu “atēdies”. Es vienkārši vairs nespēju un nevēlos lasīt ekrānā tādus materiālus, kā, piemēram, tehnisko literatūru.

Es zinu, ka iepriekš par Kindle esmu teicis sliktus vārdus. Gan te pat blogā pirms vairāk kā 3 gadiem, gan arī nesen twitterī. Tad pēkšņi kaut kas notika. Es tā pa īstam atskārtu, kas ir Kindle vienīgā un patiesā priekšrocība; tā ir – elektroniskā tinte.

Iepriekš domāju, priekš kam man būtu vajadzīga vēl viena iekārtu tikai lasīšanai – es tak varu lasīt uz jebkā, kas man ir mājās, un jebkura iekārta jau tagad dara to un vēl 100x vairāk. Tā visa ir taisnība, taču Kindle nav paredzēts tam, lai aizstātu visas tās multifunkcionālās iekārtas (dators, planšetdators, smārtfons). Šī atziņa līdz manīm atnāca stipri novēloti. Bet atnāca.

Ar Kindle dzīvojos aptuveni divas nedēļas. Līdz šim lasīšanas pieredze ir bijusi lieliska – es jūtu daudz mazāku acu nogurumu, kā arī varu izlasīt daudz lielākus apjomus. Esmu izlasījis divas vidēja biezuma grāmatām, ko es citkārt nebūtu izdarījis. Tas ir pats svarīgākais.

Īpaši nevērtēju pārējās lietas, kā pogu lielums, izkārtojums, skaļruņu kvalitāte u.t.t. Tas man nav svarīgi, es nestaigāju apkārt ar šo iekārtu 24/7, lai čīkstētu par dizaina trūkumiem. Pāris novērojumus es gan uzrakstīšu nedaudz zemāk, taču pat tad, ja rakstītais nešķitīs kaut kā īpaši pozitīvs, tad jāsaprot, ka tas viss ir maznozīmīgi, jo pats svarīgākais ir lasīšana. Un tā ir lieliska.

Pag, kāpēc ne drukātas grāmatas?
Nekas nav viennozīmīgs. Uzskatu, ka ir grāmatas, kuras paredzētas uztvert vizuāli (zīmēšanas, web dizaina, dažas grāmatas par reklāmu) – tās tad arī būs labāk pirkt kā fiziskas, drukātas grāmatas, jo pieredze tiks uztverta tieši vizuālā un sajūtu līmenī. Man ir pāris tādas grāmatas un tas ir ok, es nealkstu pēc digitālā formāta.

Savukārt, ir grāmatas, kuras ir tendētas tikai uz saturu. Tad ir vienalga, kā saturs tiek nogādāts “līdz smadzenēm”. Es izvēlos digitālu formātu, jo tam ir pāris priekšrozcības, piemēram, iespēja meklēt tekstu visā grāmatas saturā, atlikt savas piezīmes, tās dzēst un papildināt.

Drukātas grāmatas aizņem daudz vietas, tās nav praktiski pārvietot (ņemt ceļojumā), turpretī, Kindle sver 250 gramus un ir 0.8cm biezs. Kindle ļauj uzglabāt 3GB ar elektronisko grāmatu saturu, ar to vajadzētu pietikt ilgam laikam. Bet varbūt tam visam ir arī kāds sakars ar bērnības radīto riebuma sajūtu pret obligāto literatūru, un tālab arī pret biezām grāmatām. Es nezinu..

Dizains, dzelži un sajūtas
Pirmajā brīdī paņemot rokās šo e-lasītāju šķiet, ka tas ir mazs, man pat sākumā likās pārāk mazs. Pie formas faktora pierod nedaudz vēlāk. Jo vairāk uz to skatos, un, jo vairāk to lietoju, jo vairāk man liekas, ka izmērs un dimensijas ir ideālas. Lasītājs ir piemērots, lai to turētu vienā rokā, to ir viegli paņemt līdzi ceļojumā.

Kā jau iepriekš minēju, tad mans vienīgais un patiesais Kindle iegādes arguments ir e-tinte. Par tās darbības principiem var palasīt kaut vai wikipēdijā. Viens būtisks ieguvums no šīs tehnoloģijas ir tāds, ka lasīšanas laikā netiek patērēta elektro enerģija. Tas notiek tikai lapas “pāršķiršanas” brīdī, kā arī tad, ja tiek izmantots WiFi savienojums, piemēram, jaunas grāmatas ielādēšanas brīdī. Izmantošanas laiks atšķirsies atkarībā no intensitātes, bet vidēji drošvien var iztikt no divām līdz četrām nedēļām bez iekārtas lādēšanas.

Saturs un pieejamība
Amazon veikalā ir ap miljons grāmatām, kas pieejamas uz Kindle e-lasītāja. Pieejamības ziņā vislielākā problēma ir ar grāmatām, kas nav angļu valodā (latviešu u.c.). Internetā var atrast grāmatas, kas ir pašu skanētas. Tās gana viegli iespējams konvertēt uz Kindle saprotamu formātu, taču jārēķnās, ka var pazust formatējums un citas lietas (piemēram, satura rādītājs, “nospiežamas” atsauces uz grāmatas citu lapaspusi, un tamlīdzīgi).

Cena
Ir bezmaksas grāmatas, ir grāmatas, kas ir relatīvi lētas (5$-10$), vairākas ir cenā no 30$-40$. Lielākā mistika priekš manis pagaidām ir grāmatu elektroniko versiju cena, kas nereti ir lielāka par drukāto grāmatu cenām.

Lūk arī viens piemērs. Grāmata par MySQL performances uzlabošanu, kas šobrīd ir izlikta par 29.99$. Savukārt, tā pati grāmatas elektroniskā (Kindle) versija maksā 33.34$.

Šāda pieeja ir pilnībā nesaprotama un nemotivējoša.

Vēl par cenām runājot. Visiem legālā satura piekritējiem iesaku doties tad uz grāmatu izdevēja mājas lapu un palūkot, vai tajā nav iespējams ielādēt grāmatu par zemāku cenu. Kā redzams, tad manā konkrētajā gadījumā grāmatas Kindle versija no O’REILLY (izdevēja) maksā 27.99$. Savukārt, pie izdevēja drukātā versija maksā 49.99$, kas ir par 20$ dārgāk, nekā Amazon veikalā!

Kā jau tecu, cenu politika ir neskaidra. Rezumējums – jāmeklē grāmata dažādos veikalos, cenas vērts salīdzināt. Jāsāk būtu ar izdevēju.

Formāti un workflows
Kindle pēc noklusējuma saprot pāris stanartizētus formātus, kā, piemēram, mobipocket (mobi), pdf, txt, tpz, kā arī pašu radīto, ar DRM aizsargāto azw formātu. Ja lietosiet Amazon veikalu, tad par formātiem tik pat labi var arī aizmirst. Formāti vajadzīgi, lai zinātu, kādu saturu uzkopēt uz e-lasītāja gadījumā, ja oficiālais veikals netiek izmantots.

Grāmatas lasītājā iespējams ievietot divos veidos – vai nu pieslēdzot Kindle caur USB pie datora, vai arī izmantojot Amazon bezmaksas servisu, kas paredzēts grāmatu ielādei bezvadu veidā. Pircējam tiek piešķirta virtuāla e-pasta adrese (vaards@kindle.com), uz kuru iespējams nosūtīt elektroniskos dokumentus. Šis konts ir sasaistīts ar Kindle iekārtu, pēc nosūtītā dokumenta apstrādes / pārbaudes, tas tiek nogādāts uz iekārtu, ja tā atrodas ieslēgtā stāvoklī un ir pieslēgta internet savienojumam, kas ir iespējams pateicoties iebūvētajam Wifi adapterim.

Šī bezmaksas servisa ietvaros Amazon piedāvā arī konvertēt nosūtos failus. Šobrīd iespējams konvertēt pdf, doc, html, kā arī pāris bilžu formātus. Sīkāks apraksts skaidrojošajā sadaļā.

Ja grāmata uz datora pieejama citā formātā, tad to iespējams konvertēt uz Kindle saprotamu formātu. Pats izmantoju tādu rīku, kā calibre (open source), kas prot gan konvertēt formātus, gan visādus citādus trikus, tai skaitā no mājas lapu RSS fīdiem izveidot Kindle saprotamu formātu un nosūtīt to kā elektronisku dokumentu pa tiešo uz Kindle (caur Amazon servisu).

Ja pa visam īsi, tad saturu no nestandarta formātiem es konvertēju uz MOBI formātu, nosūtu konvertēto failu to uz savu @kindle pastkastīti un gaidu, kad tas parādīsies e-lasītājā.

Vēl tikai piebildīšu, ka ar PDF failiem ir zināma problēma. Tie ir piemēroti lielākas izšķirtspējas iekārtām, tāpēc tos konvertējot uz Kindle saprotamu formātu (mobi) var tikt pazaudēts formatējums, sakropļotas bildes un parādīties citi artifakti.

Ā, un vēl piebildīšu, ka Amazon standarta DRM formāts (awz) nav nemaz tik drastisks, jo Kindle grāmatas jau tagad iespējams lasīt uz visām populārajām iekārtām, tai skaitā desktop pc tipa datoriem (Windows, Mac), mobilajām iekārtām (iPhone, iPad, Android, BlackBerry, Windows Phone 7). Drīzumā tiks palaista arī web versija, kas Amazon klientiem ļaus lasīt grāmatas no jebkuras iekārtas, kurai ir puslīdz moderns internet pārlūks. DRM šajā gadījumā vairāk ierobežo failu kopēšanu, nevis lietošanu. Bet DRM ir DRM. Amazon, starpcitu, publicētājiem ļauj grāmatās neieviest DRM aizardzību (tā nav obligāta prasība tirgojot grāmatas), tā ka šis drīzāk nāk no izdevēiem, nekā no Amazon.

Jaukas lietas, bet ne kā pirkšanas argumenti
Šīs noteikti nav lietas, dēļ kurām iegādājos Kindle, taču varbūt der zināt, ka iekārta prot vēl pāris lietas. Piemēram, atskaņot mūziku. Tas notiek uzkopējot mp3 failus un audio izejā iespraužot autiņas, vai analoga standarta iekārtu. Kindle pat ir aprīkots ar maziem skaļrunīšiem, kas varētu likties kā parodija par mūzikas klausīšanos. Taču minētie skaļrunīši nav vis mūzikai, bet gan primāri paredzēti text-to-speech fīčai, kas īstenībā ir realizēta diezgan labā līmenī.

Vēl uz Kindle ir pieejams arī web pārlūks. Eksperimentāla fīča, kas nav paredzēta regulārai internet pārlūkošana, jo ir ļoti neērta un lēna, taču kādreiz var noderēt, ja tālunī beigusies baterija, vai ja tālrunis nav pa rokai.

Cena un Iegāde pēc 01.01.2011
Tā kā no 1.janvāra ir pacelti nodokļi (jeeej vienotība!), par ko arīdzan iepriekš rakstīju blogā, tad daudzus varētu interesēt, kas ir ar nodokļiem un kā notiek atmuitošana.

Tad nu tā. Pirmkārt jāsaka, ka Kindle tiek sūtīts no ASV. Pat tad, ja iesiet caur Anglijas co.uk. veikalu, pie pirkšanas tiksiet aizraidīti uz ASV lapu. Tas nozīmē, ka nodoklis attiecas un ir jāmaksā.

Sešcollīgais Kindle ar WiFi ir izlikts ar cenu 139$. Piegāde līdz Latvijai maksā 20.98$. PVN nodoklis tiek iekasēts jau pie preces pirkšanas, izmaksu pozīcija ir zem nosaukuma “Import Fees Deposit” un sastāda 33.60$. Tātad, viss kopā pie checkout izmaksā 193.58$.

Izskatās, ka piegādes kompānija var iekasēt PVN nodokli arī no pārdevēja, kas šajā gadījumā diezgan droši, ka tā arī notiek, par cik nekas vairāk man pie atmuitošanas jānomaksā nebija. Protams, ka bez neliela čakara arī neiztikt, taču vismaz nebija tik traki kā pagājušo reizi (par ko var izlasīt te).

Tātad, preci piegādā privāts, starptautisks kurjers, manā gadījumā UPS. Lai kompānija varētu deklarēt saņemto sūtījumu, tad man ir jānoskanē un jāizdrukā (vai jānokopē) pase, vai vadītaja apliecība. Uz izdrukātās pases jāuzraksta šāds teksts:

Es ______________ pilvaroju SIA „EKL/LS” (UPS pakalpojumu pilnvarotais pārstāvis) sniegt tiešo pārstāvību un lūdzu deklarēt sūtījumu ar preču kodu ar augstāko likmi.

Tad vēlreiz jāieskanē papīrs un jāsūta uz e-pastu (vai faxu). Tas nav pārāk liels čakars, ja pa rokai ir viss nepieciešamais. Manā gadījumā man piezvanīja no UPS, pateica, ka jānosūta tikai skanēts dokuments. To izdarīju. Kad braucu mājās no darba, man pazvanīja cits cilvēks un teica, ka jādara būs vēlreiz, bet vēl arī tas teksts virsū jāraksta. Tās darba dienas vakarā to vairs izdarīt nevarēju, tātad gan pazaudēts laiks, gan dubults čakars nākamajā dienā to visu darot vēlreiz.

Ja pareizi skaitīju dienas, tad Kindle pēc izsūtīšanas līdz Latvijas muitai nonāca 3 dienās. No muitas līdz manām rokām – vēl 3 dienas. Nezinu kā citiem, bet man tas joprojām liekas sviests. lai gan paldies visu varenajam, ka vēl uz lidostu un pa birojiem nevajadzēja braukt.

Rezumējot
Amazon ir izlaidis lielisku produktu. Manis pēc tas varētu būt arī divreiz neglītāks, tā pamatfunkciju un e-tintes ekrānu es vērtēju visaugstāk. Šis produkts ir ārkārtīgi veiksmīgs. To apliecina arī recenzijas internetā, kā arī, piemēram, tas, ka pasūtīju Kindle jau decembra sākumā, taču tas atnāca pēc vairāk, nekā mēneša. Acīmredzot, daudziem šogad Ziemasvētkos bija tieši šī dāvana.

16 thoughts on “Kindle 3”

 1. Kādus formātus tad viņš ņem pretī? Ja nu man ir kaudzīte ar EPUB un PDF? Konvertēšana ir fui. Nu, vot, e-tinti nekad neesmu dzīvē redzējis, pagaidām patīk lasīt uz tā paša iPad. Jau 3 grāmatas izlasītas.

 2. Kindle konverteris darbojas sūtot failus uz adresi @free.kindle.com Piemēram, aizsūti uz šo epasta adresi Word failu un jau pēc minūtes saņem konvertētu .azw failu. Ja grāmata ir .fb2 formātā, tad gan būs jālieto pieminētais Calibre.

 3. Precīzāk par LCD ekrāna “atēšanos” nevar uzrakstīt :) Man tas pats. iPad ekrāns ir lasīšanai ir kas drausmīgs. Ja būtu jātaisa kaut kāds 2010. nopirkto gadžetu/mantu tops, tad kindle ieņemtu stabili #1 vietu.

 4. Njāa prieks, ka esi sapratis, ka salīdzināt Kindle ar iPad ir maigi izsakoties nekorekti… Diemžēl daudzi, kas nav i dzirdējuši par tādu e-ink ar putām uz lūpām gatavi aizstāvēt iPad kā e-grāmatas ierīci.

 5. Es arī skatos uz Kindle tieši dēļ savām acīm… Tomēr vairāki jautājumi attur no reālas pirkšanas.

  Man būtisks jautājums ir: kā ar dokumentiem latviešu valodā? Vai, piemēram, šo te aprakstu var ievilkt Kindlē un normāli lasīt – ar visiem LV specifiskajiem burtiem?

  Kā tieši no sava datora (Mac) iedabūt Kindlē lasāmgabalu? Vai vienīgais veids ir sūtīt uz savu @kindle? Ja nu es negribu, lai cenzori (un autortiesību aizstāvji) grābstās gar maniem failiem?
  Vai/kāda ir iespēja ielādēt pareiza formāta (kaut vai ar to pašu Calibre sagatavotu) failu tāpat pa wifi vai pa vadu no datora, nekur nevienam to nesūtot un ne uz kādiem serveriem neliekot?

 6. Calibre ļoti labi noder. Ja lasa krieviski, tad ļoti daudz grāmatu var dabūt no Krievijas resursim jau gatavā mobi formātā.
  Ko neesmu vēl izmēģinājis, Zvaigznes epub ar DRM pārvērst iekš mobi. Nezinu kā to izdarīt uz Mac.

 7. nex: neesmu uzgājis dokumentam, ko nevarētu izlasīt. LV un RU lasa ideāli. Vienīgi nevar meklēt īsti ar latviešu valodas simboliem teksta saturā (nav ievades veida). Neatceros, vai “a” arī tiks interpretēts kā “ā”, vai arī vispār neko neatradīs. Esmu darbā, nav Kindle šobrīd pa rokai, lai paskatītos.

  Par ievietošanu – paša saturu var ievietot divējādi, vai nu sūtot uz amazon epasta adresi, vai spraužot Kindle pie datora ar usb vadu. Caur bezvadu pa wifi īsti ierakstīt neko nevar. Īsā atbilde- jā var, konvertējot uz saprotamu formātu, pārnesot failus caur usb interfeisu.

 8. Es arī daudz lasu, vairāk gan cešos lasīt ne ar/par darbu saistītas lietas. Manos dandrīz trīsdesmit lasīšanas gados es varēju teikt, ka neviena grāmata man nav lasot uzkritusi uz sejas (aizmiegot), Kindle to izdarīja otrajā dienā.
  Zvaigzne pārstāve teica, ka viņi strādājot, lai viņu grāmatas varētu lasīt arī uz Kindle.

 9. Man Kindle patīk.. ērti lasīt, viegls un pats lielākais bonuss ir tas, ka varu lasīt vairākas grāmatas paralēli. Viņas nekur nepazūd, visas vienā vietā. Varu izvēlēties to grāmatu kas atbilst manam noskaņojumam.

  Iepriekš ļoti daudz lasīju grāmatas datorā, kas bija ļoti nogurdinoši acīm un neerti, bet drukāt uz A4 lapām likās vēl stulbāk. Kindle šo atrisina – es varu ierakstīt viņā jebkādas grāmatas, tik daudz cik vēlos, valodā, kurā gribu lasīt vai ir pieejama grāmata un baudīt tekstu smukā formātā. Kā arī ir specifiska literatūra (piem. par zīmēšanu un gleznošanu) kuru lasot, paralēli ir jāpraktizējās un jāpilda uzdevumi. KIndle arī tam ir parocīgāks par datoru vai pat grāmatu.

  Protams, vienmēr būs grāmatas, kuras es vēlēšos “uz plaukta”, lai var paņemt rokās, pašķirstīt. Bet tās ir īpašas grāmatas, skaistas, ar daudz ilustrācijām un tādas, kuras es principiāli gribu drukātā veidā (mīļākais romāns, pasakas..utt :)

  Arī formatēšana un sūtīšana ir gana ātra un vienkārša (no sākuma gan likās ka būs sarežģīti), jo var formatēt un sūtīt uz Kindle vairākas grāmatas uzreiz. Pie tam tas jau nav jādara bieži – var sastādīt vēlamo grāmatu sarakstu, iesūtīt Kindlē un lasīt. Vēlāk nomainīt vai pievienot jaunas.

  Ļoti daudzas grāmatas nav tā vērtas, lai viņas drukātu uz papīra. Par to šodien kārtējo reizi pārliecinājos grāmatu vekalā. Bet varbūt tā šķiet tikai man :)

 10. Pauls (pbs.lv):
  Латышские символы больше не проблема. Есть хак или точнее плагин, который позволяет приспособить физическую клавиатуру Kindle 3 под латышский язык.
  http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=119969

  Есть также хак, который позволяет сделать латышскую раскладку на виртуальной клавиатуре, которая вызывается комбинацией “alt+SYM”. Но физическая гораздо удобней. И к тому же не меняет системных файлов Kindle 3, т.е. можно будет без проблем обновлять прошивку, не удаляя перед этим хак.

  P.S. Atvainojiet, ka rakstu krieviski. Vienkārši latviski rakstu lēnāk un vēl ar kļūdām :(

 11. Latvijā neviens netirgo? Vairāk interesēja no aspekta, ja tam verķim kaut kas salūzt/nestrādā, tad jāmet misenē vai ir kāds worldwide warranty?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.