Personvārdu skaidrojumi

Šeit var meklēt latviešu valodas personvārdu skaidrojumus. Vārdu skaidrojumu autors ir teātra kritiķis Gunnars Treimanis.

 

48 thoughts on “Personvārdu skaidrojumi”

  1. loool. Te skaidro personvārdus, PERSONvārdus, t.i. cilvēka vārdus, kā Ieva, Juris, Uldis utt. Nevis Lietvārdus!

 1. Zane, tur kāda kļūme notikusi. skatoties G. Treimaņa grāmatā, Karīna skaidrota šādi – Sievišķīga, gudra, vilinoša. Asi uztver mazāko nesaskaņu starp cilvēku vārdiem un domām. Baidās no vienaldzīgajiem, jo tieši viņi ir spējīgi uz nodevību. Labrāt augtu bieza meža ēnā, bet dzīve Karīnu iemet šaudīgu ļaužu vidē. Tad viņa dara visu, lai nezaudētu savu individualitāti. Dabiskais piepildījums ir mīlestība un bērni. :)

 2. Ritums – skaidrojuma nav. Cik zinu Latvijā šobrīd ir 26 Ritumi. Ritumi ir cilvēki, kuriem visa dzīve, darbi viegli, nepārtraukti, pamatīgi rit un padodas, jeb – “iet no rokas”. Cik noprotu, tas ir salīdzināts saistībā ar saules ritēšanu, gadalaiku ritēšanu un tamlīdzīgi.

  1. Vladimirs, vārda dienu svin: 8.Decembris
   Nekas cilvēcisks viņam nav svešs. Ir savi ideāli, nepiepildīti sapņi, nepiepildīti grēciņi. Vēlas izlādēties. Meklē asus pārdzīvojumus un noturas ilgi krēslā, kurā sēdēt nemaz nav tik viegli. Ietiepīgs un neatlaidīgs.

 3. Elīna, vārda dienu svin: 19.Oktobris
  Pirmais tips. Modē nācis vārds. Jo Elīna ir mūsdienīga, izteikti enerģiska būtne, kas egoistiski laužas pa dzīves brikšņiem, lai uzvarētu. Paļaujas uz savu izstrādāto plānu, sprigani ielec labākajās aprindās un māk veidot karjeru. Prieks, bēdas, vilšanās, zaudētas un laimētas kaujas nerada Elīnā pat noguruma pēdas. Viņa greizsirdīgi pārdzīvo konkurentes veiksmes.

  Otrais tips (ap 17%). Šī Elīna labprāt atzīst ačgārnu dzīvesveidu.

 4. Aleksejs, vārda dienu svin: 17.Jūlijs
  Viņam nekad neizsīkst maigu vārdu krājums, tāpēc ir panākumi pie sievietēm. Iztēle gan dažkārt juceklīga, tāpēc viņš var arī zaudēt… Jutekliskais pārdzīvojums – tas ir Alekseja spirdzinošais dzīvības avots!

  1. Agnese, vārda dienu svin: 21.Janvāris
   Diplomāte; prāts un jūtas viņai lidzsvarā. Grib saglabāt savu fizisko un garīgo formu. Zina, ko grib no dzīves un partneriem. Agnesei patīk dažādas nejaušības. Sirdī deg apvaldīta mīlas uguns – kā ar delnu aizklāta svece. Un Agnesei šūpulī ielikta laime — pakāpties uz augšu. Dzīve viņai piedāvā varenus pārsteigumus (dvīņus, labus ceļojumus, slavu un atzīšanu). Ja arī kāja dažkārt aizķeras aiz akmens, tad, Agnese, nevajag kurnēt, bet iet apkārt!

 5. Vārds Jānis tiešām nav latviskākais vārds, tas ir ienēsāts ar kristietību un atvasināts no vārda Johannes

  1. Annija, vārda dienu svin: 26.Jūlijs
   Mīlestību pārvērš par rotaļu. Ir graciozi nepastāvīga. Mīl rotaslietas un izsmalcinātu sabiedrību. Taču tā var arī pievilt.

 6. Treimaņa kungs izveidoja šos vārdu raksturojumus, reāli vērojot cilvēkus, ar kuriem nācās sastapties, vai uzklausot to tuvinieku apstāstus. Ketlīnām, Keviniem un Gabijām nav un nebūs šāda raksturojuma, jo kad Treimanis bija dzīvs, nevienu no šiem vārdu nēsātājiem viņš nesastapa.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.