Bezkontakta ķermeņa termometrs

Ir diezgan apgrūtinoši mazam bērnam izmērīt temperatūru ar standarta svina (kurus nu jau vairs neražo), vai tā aizstājēja (piemēram, galinstan) termometriem. Bērni ir kustīgi, nepacietīgi, var būt trauslā miegā, kuru vēlams nepārtraukt un tamlīdzīgi. Mājās esošie 3 elektroniskie padušu termometri rādīja atšķirīgas un svārstīgas temperatūras, tāpēc radās doma, ka vajadzētu iegādāties bezkontakta termometru, taču neesot speciālistam radās pāris neskaidri jautājumi, piemēram, kādu veidu ir pieejami, ar ko tie atšķiras, vai tie ir gana precīzi, un kuru tieši iegādāties.

Pa lielam visi bezkontakta termometri mēra temperatūru izmantojot infrasarkanos starus. Termometrs tiek pavērsts pāris centimetru attālumā pret mērāmo ķermeņa daļu (pieri), un pēc pāris sekundēm displejā tiek parādīts temperatūras rādījums. Starpcitu, ir pieejami arī ausu termometri, taču cik skatījos, tad tos izmantojot joprojām termometra gals ir jāievieto ausī, attiecīgi es šo variantu sīkāk neapskatīju, par cik tie tik un tā traucētu miegu, kā arī nebūtu tik higiēniski.

Visi infrasarkano staru termometri pēc savas būtības strādā pēc viena principa, taču būtu jāmeklē tādi, kas ir piemēroti ķermeņa temperatūras mērīšanai, jo industriālām vajadzībām domātie ir paredzēti plašāka temperatūras diapazona mērīšanai, un parasti nosaka temperatūru ar daudz lielāku mērīšanas kļūdu, apmēram 2-5°C. Tātad, svarīgi ir izvēlēties tādu, kurš ķermeņa temperatūras robežās noteiks temperatūru ar vismazāko kļūdu, kas ir aptuveni ±0.2°C. Pārējās fīčas ir sekundāras, taču dažas ir noderīgas. Par tām mazliet zemāk.

Ķīnas krāmu tirgū (eBay) var atrast variantus par ~15€ ar visu piegādes maksu, taču es kaut kā pabaidījos pasūtīt, jo kaut kā nesameklēju internetā salīdzinošus testa rādījumus dažādām iekārtām un tālab bažījos, ka uzrādītā standartkļūda neatbildīs realitātei (mērīs neprecīzi). Arī garantija Latvijā uz vietas tomēr darbojas labāk, ja nu kas. Kā pēdējais iemesls bija tāds, ka slimības jau bija aktivizējušās, un saņemt eBay sūtījumu kaut kad vasarā vairs nebūs tik aktuāli.

Augstāk minēto iemeslu dēļ paņēmu te pat Latvijas aptiekās nopērkamo Microlife NC 150, kas maksāja ap 30€. Lietošanas periodā (nedēļa) izdarīju secinājumu, ka šie termometri ir ļoti precīzi, vismaz minētais modelis tāds nudien ir. Izveicu vairākus testa mērījumus vēl ar visiem trīs elektroniskajiem padušu termometriem, pēc kuriem tos visus izsviedu ārā, atstāju tikai vienu analogo rezervei. Vēl būtiski ir mērīt ne tikai pieres vienu punktu, bet mērīšanas laikā (3 sekundēs) lēni virzīt termometru no priekšpuses uz galvas sānu, jo galvas karstākā vieta var atrasties arī nedaudz sānis, un tā novirzot var iegūt precīzāku radījumu (vienreiz mērot vienu punktu un pārmērot pēc minētās metodes atšķība bija par pusotru grādu). Te vizualizācija.

Vēl viens iemesls, pēc kā es izdarīju secinājumu par precizitāti ir tāds, ka vedot bērnu uz slimnīcu, ārsti konkrētajā gadījumā veica temperatūras mērīšanu izmantojot tieši šo te pašu termometra modeli, attiecīgi man par precizitāti nav šaubu.

Nobeigumā vēl runājot par papildus iespējām, tad divas būtiskākās šāda tipa termometriem ir mērījumu vēsture (cikos kāda bija temperatūra), un iespēja pārslēgt termometru uz plašāku temperatūras mērīšanas diapazonu, lai termometru varētu izmantot arī citām vajadzībām. Abas šīs lietas minētajam modelim ir, attiecīgi ja kāds no jums ir šāda tipa termometra meklējumos, un neatrod labāku variantu, tad konkrēto modeli noteikti varu rekomendēt.

6 thoughts on “Bezkontakta ķermeņa termometrs”

    1. Es nopirku kaut kādu visparastāko elektronisko – bēdu nezinu. Bet, ja tā pavisam nopeitni, tad padomijas laikos tik tiešām nebija vaigo variantu un visi tika cauri ar dzīvsudraba termometriem.

  1. Manuprāt, lielisks rīks ne tikai bērniem, bet ik vienam, kas ir ne tikai efektīvs, bet arī ātri dod rezultātus. Noteikti būs jāiegādājas rudenī, kad sāksies slimību sezona.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.