Vimeo un HTML5 video atskaņotāji

Sērfojot pa nebeidzamajiem internet viļņiem, uzdūros globāli mazas nozīmes, tomēr visai patīkamam jaunumam. Lietas būtība ir tā, ka turpmāk video no Vimeo lapas varēs ievietot arī HTML5 formātā.

Priekš web tehnoloģiju mazāk pārzinošajiem varu paskaidrot, ka tas nozīmē divas lietas: 1) video varēs tikt atskaņots uz vairāk iekārtām (iPhone, iPad, visādi web OS un citas mobilās iekārtas), un 2) teoretiski HTML5 versijai vajadzētu būt resursu taupošakai (CPU, baterija) un ātrdarbīgākai. Lai gan te uzreiz arī jāpiebilst, ka jaunākā Flash 10.1 atskaņotāja ar harware akselerāciju testa rezultāti attiecībā pret HTML5 ātrdarbību dažādo pārlūku un OS versiju griezumā ir visai miksēti, neskaidri un atšķirīgi.

Otra lieta, kas jāatzīmē ir tā, ka Youtube šādu iespēju (HTML5 player / embedding) piedāvā nu jau pus gadu. Abu servisu gadījumā rezultāti variē. Neviens no attiecīgajos servisos ievietotajiem video man uz iPhone 3G un HTC Desire netiek atskaņots ideāli. Piemēram, lūk ir video no Youtube, kas ielikts ar HTML5 atbalstu:

Uz Desire video kaut kā rīstīdamies atskaņojas, HTML5 kontroles pogas nestrādā (video izmēra pārslēgšana, tīšana), kvalitāte ir visai slikta. Uz iPhone 3G minētais video vispār rāda tikai loading simbolu.

P.S. Tikai aizejot uz Youtube HTML5 lapu un izvēloties opciju “Join the HTML5 Beta” ievietotas video uz desktops operētājsistēmas tiks attēlots ar attiecīgo HTML5 atskaņotāju.

Video implementācija no Vimeo servisa ir daudz robustāks risinājums.

Gan uz Android HTC, gan iPhone 3G video atskaņošana notiek nevainojami, atverot speciāli tam paredzētu video pārlūku un atskaņojot gana augstas izšķirtspējas video bez jebkādas aiztures. Jāatzīmē, ka Vimeo video mobilās versijas ievietošana ir “Plus”, jeb maksas fīča. Atverot ar HTML5 implementētu video uz mobilās iekārtas no konta, kas nav maksas lietotājs, parādās paziņojums “Sorry, There is no mobile version available for this video“. Vimeo bloga ieraksts to apstiprina:

Q: Will all my videos work on my mobile phone now?

A: Mobile versions of all your videos is still a Plus-only feature. So while now on an iPhone your videos won’t appear as a blue box, it might not be playable unless you are Plus.

Sanāk tā, ka Vimeo nosaka pārlūka versiju un neatskaņo video, ja tā ir mobilā iekārta un tas nav lietotāja maksas profils. Ja man kāds jautātu, tad video atskaņošanai uz mobilās iekārtas vispār nevajadzētu būt “plus” fīčai, jo tas tikai samazina servisa lietotāju skaitu, bet tas jau ir cits stāsts.

Tātad, kopumā jaunumi it kā labi, ne tikai Vimeo kontekstā, bet mobilā interneta attīstības virzienā kopumā. Virzamies uz web standartiem, taču līdz pilnībā strādājošiem rezultātiem vēl acīmredzot jāpaciešas. Pagaidām pietiekami drošs veids mājas lapās ir ievietot YouTube flash objektus, kurus Apple iOS un Android tālāk jau spēs atskaņot ar iebūvētajiem YouTube atskaņotājiem.

Turpretī, ja ir liela mīlestība attiecībā pret video formātu un ir iespējams atļauties izmantot maksas Vimeo iespējas (vairāk video, augstāka kvalitāte, mobilo platformu integrācija), tad Vimeo šobrīd nodrošina daudz precīzākus un kvalitatīvākus rezultātus.

One thought on “Vimeo un HTML5 video atskaņotāji”

  1. Es jau pirms kāda gada nopirku Vimeo Plus, jo tas ir sasodīti ērts un daudz elegantāks par YouTube. Vienīgais, kas vēl varētu pietrūkt, ir dažādi sīkumi, kā uzņemšanas datuma atsevišķa norāde, geopiesaiste, utml.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.