Lattelecom mājas komplekts ar TV

Un tā, vienā jaukā dienā radās nepieciešamība ievilkt internetu. Par cik lielākā daļa provaideru kantoru man nesimpatizē, kā arī ne viens no normālajiem nebija pieejams (privātmāju rajons), tad izdomājām ievilkt kādu no Lattelecom pieslēgumiem. Kā nekā, pēdējā laikā Lattelecom strādā stabilāk, nu un arī serviss Lattelecomam ir vismaz kaut kādā līmenī, atšķirībā no dažiem labiem, kuri masu problēmu gadījumos atslēdz tehnisko tālruni vispār.

Labi, tas tā. Stāsts vairāk par konkrēto Lattelecom pakalpojumu un to, kā tīri no lietotāja viedokļa darbojas internets un TV.

Tātad, pieslēdzām Lattelecom pakalpojumu, kas saucas “Mājas komplekts ar TV“. Tanī ietilpst tālruņa līnija, internets (download – līdz 10Mbit/s, upload- līdz 800 Kbit/s ) + TV. Summā šis prieks sanāk 26.32 Ls/mēnesī, kas īstenībā nav tā ļoti, ļoti daudz, ja rēķinātu visas šīs lietas pie atšķirīgiem pakalpojumu sniedzējiem. Nu un ņemiet vērā, ka par TV lietderīgumu es nerunāju- tas ir cits stāsts, citai reizei.

Runājot par TV, tad tas nav nedz vecais analogais, nedz jaunais ciparu TV signāls, kurš tiek raidīts “pa gaisu”, bet gan trešais veids- Lattelecom nodrošinātā datu plūsma (lasi- bildes un skaņas sūtīšana) izmantojot internet datu kanālu. Respektīvi, pa vienu un to pašu vadu tiek piedāvāts gan “parastais internets”, gan televīzija, gan tālruņa līnija. Lai nodrošinātu bildes rādīšanu TV aparātā, tad Lattelecom piedāvā īrēt dekoderi, kas ciparu signālu pārvērš analogajā signālā, respektīvi, dekoderis un TV tiek savienoti ar parastu SCART, vai citu līdzīga tipa vadu. Savukārt, interneta datu plūsmu un TV signālu (līdz dekoderim) nodala Lattelecom līdzi dotais modems, pie kura tad arī tiek sprausti datori (divi), nu vai nu arī rūteris. Akcijas laikā dekodera īre bija bezmaksas, taču šķiet, ka par to vēlāk būs atsevišķi vēl jāmaksā. Laikam ar modemu tas pats, godīgi sakot es neorientējos visās tajās niansēs un “pakās”.

Tīri no lietotāja viedokļa TV kanāli tiek pārslēgti izmantojot dekoderi (pulti), un ar šo pašu pulti var pietekt arī citus (maksas) pakalpojumus, apskatīties TV programmu, uzlikt atgādinājumu par kādu raidījumu, veikt radījuma ierakstu un tamlīzīgi. Ir pāris kastītes, kas nodala tālruņa līniju, internetu un TV, pāris vadi un aidā. Pozitīvā lieta ir tā, ka Lattelecom dod līdzi visus vadus, kas nepieciešami.

Izklausās ne pārāk sarežģīti, tomēr ir pāris lietas, kas būtu jāņem vērā tiem, kas plāno šo pakalpojumu ievilkt. Visādā gadījumā tās ir manas pārdomas, ar kurām gribu padalīties:

* Pirmais, kas mani nokaitināja ir izvēlne, pa kuru ir jāpārvietojas. Absolūti katra pārslēgšanās notiek ar aizturi, arī pārslēgšanās starp kanāliem. Tur ir tāda izvēlne, no kuras var izvēlēties kanālu (pēc nosaukuma).. nu vecīt!. Strādā pat lēnāk, nekā Nokias ar symbian operētājsistēmu. Izskatās, ka katra pārslēgšanās (jebkura podziņas nospiešana) ir jauns pieprasījums uz serveri ar lēnu responsi. Arī pārslēdzot TV kanālu ir tāda divu sekunžu aizture. Vienīgais izņēmums ir skaļuma regulēšana, kas notiek pa tiešo caur TV :)) Bet nokaitināt tas var!! Vakaros, kad cilvēki vairāk skatās TV, tad mēdz gadīties arī tas, ko datoriķi sauc par “freezing“, jeb bildes sasalšana :) Nav tā galīgi traki, bet gadās.

* Šajā sakarā ir viena baigi svarīgā lieta par kuru arī vajadzētu parunāt – tas ir datu kanāls un ātrums. Tātad, Lattelecom smuki sola, ka ātrums ir līdz 10Mbit/s (download) un 800Kbit/s (upload). Uz papīra izskatās kaut cik pieņemami. Realitātē ir tā, ka manā mājā maksimālais datu pārraides ātrums ir 7Mbit/s, to mēs smuki kopā izmērījām ar montieri-ierīkotāju. Iemesls esot tāds, ka centrāle atrodas “tālu” no manas mājas. Nu tā, it kā man vajadzētu justies aizkustinātam un tehnoloģiju izprotošam.

Otra lieta šinī pat sakarā, par kuru reklāmās netiek runāts, ir tāda TV apēd daļu no kopējā datu kanāla. Tātad, pie ieslēgta TV, zudums no interneta ātruma 2.53Mbit/s , bet pavisam advancētiem kanāliem 4.53 Mbit/s. Iepazīties ar šo lietu var šetan. Manā gadījumā tas nozīmē, ka ja man internets strādā ar maksimāli 7Mbit/s ātrumu un draudzene otrā istabā skatās TV ar ieslēgtu “rijīgo kanālu”, tad tas nozīmēs, ka internets uz datora man strādās ne ātrāk, kā 2.5Mbit/s (7 – 4.53), jeb 300kb/s (download) un 25kb/s (upload). Jauki, ne tā?

Protams, tīri tehniski jau piesieties nevar- garantēts ir līdz 10Mbit/s, kas pieļauj arī tīri teorētisku 0.001Mbit/s un viss būs legāli un pēc līguma.

* Tiem, kuriem svarīgs ir TV (man TV ir sekundārs), iesaku apskatīties piedāvātos kanālu,kas ir bez maksas un kuri ir par papildu mēneša maksu. Varu jau pateikt priekšā, ka TV6 vispār nav nevienā “pakā”, Discovery Science ir tikai maksas pakā u.t.t.

* Viena no it kā patīkamajām lietām ir iespēja ierakstīt raidījumu, vai izvēlēties raidījumu no arhīva. Tātad, Lattelecom savā galā “ieraksta” raidījumu, kuru vēlāk piedāvā. Savukārt, apbēdna fakts, ka šīs divas iespējas attiecas tikai uz pāris Latvijas kanāliem: LTV1, LTV7, TV3, LNT, TV5. Pārējos (piemēram, Discovery) ierakstīt nevar un nevar arī pieprasīt to no “arhīva”. Savukārt, tos kanālus, kurus var pieprasīt no arhīva- par šādu lietu būs jāmaksā. Un vispār, pirms pakalpojuma ierīkošanas vajadzētu iepzīties rūpīgāk. Tā teikt, lai nesanāk situācija, ka brīnišķīgie mārketinga pārdošanas argumenti izrādās ir maksas pakalpojums.

Vēl viena lieta, kas ir pilnībā tupa ir tāda, ka ierakstīt var tikai tos raidījumus, kas vēl nav sākušies. Tātad, ja sāku skatīties filmu, kur man šķiet interesanta, bet jāsteidzas prom un nepaspēju noskatīties, tad ierakstīt es to nevaru. Lūk, tas nu ir riktīgi muļķīgi. Un vēl arī viens no mārketinga pārdošanas argumentiem ir tāds, ka raidījumus iespējams ierakstīt, taču pirmkārt tas attiecas uz 5 kanāliem, otrkārt ierakstīt nav iespējams raidījumus, kas jau sākušies.

* Par cik viss saturs tiek laists caur lattelecom, tad jamie jebkurā laikā var palaist reklāmu pa virsu jebkam, piemēram, starp kanālu pārslēgšanos palaist 10 sekundes ar reklāmu. Vēl mani drusku uztrauc tas, ka viņi vēsā mierā var identificēt mani kā lietotāju – apskatīties savā galā kuru kanālu es skatos un cik ilgi. Neomulīgi var palikt.

* Lai nebūtu jāmaksā par atsevišķu dekodera īri/pirkšanu (ap 120Ls) , tad līgums jāslēdz uz 2 gadiem, un līguma laušanas gadījumā jāmaksā 99Ls līgumsoda naudas. Man jau liekas, ka ir tā, ka ja pakalpojumu sniedzējs apzinās to, ka viņa pakalpojumi ir vislābākie un bez jebkādiem traucējumiem, tad šādu vienošanos viņš neliks klientam parakstīt, kas principā nozīmē, ka Lattelecom joprojām baidās, ka cilvēki dažādu iemeslu dēļ varētu atteikties no viņu pakalpojumiem. Es saprotu, ka jābrīdina ir mēnesi pirms atslēgšanas (finanšu plānošana), bet divi gadi!?.. Un ja nekā savādāk, tad nu vismaz pakalpojuma izmēģināšanas laiku vienu nedēļu bez maksas vajadzēja nodrošināt visiem interesentiem.

Pa lielam viss. Pa mazam jāskatās kā būs ar lietojamību un ja nu ies pavisam traki, tad nāksies domāt kādu gudrību, kādā veidā legāli atteikties no pakalpojuma. Tā dzirdēju, ka mainot dzīves vietu telecoms nepiemēros līgumsodu, ja fiziski nevarēs ievilkt šo pakalpojumu jaunajā vietā, jeb, citiem vārdiem sakot, nāksies iet dzīvot tur, kur pakalpojumu nevar ierīkot… ja pareizi mani sapratāt ;)

Varbūt izlausījās tā negatīvi, bet tik traģiski jau arī nav. Ar baigo failu “pumpēšanu” neaizraujos, galvenais lai e-pastus ar pielikumiem un failus uz servera varētu uzlikt (darba vajadzībām). Arī serviss un lietotāju atbalsts tomēr ir kaut kādā kvalitātē. Gan jau būs labi.

13 thoughts on “Lattelecom mājas komplekts ar TV”

 1. “…viņi vēsā mierā var identificēt mani kā lietotāju – apskatīties savā galā kuru kanālu es skatos un cik ilgi.” Skaidrs, ka var un nešaubos, ka viņi to arī varētu mērķtiecīgi darīt, tā teikt statistika var būt noderīga arī, ja šajā konkrētajā brīdī nav zināms kā to, iespējams, varētu izmantot nākotnē, un visticamāk, ka naudas pelnīšanai…

 2. Iesaku vēl patestēt ārzemju interneta ātrumu. Kaut vai ar to pašu speedtest.net izvēloties kādu ārzemju serveri.

 3. Tas ka pārslēdzot ir aizķere tas ir normāli, jo dati tiek lejupielādēti, tāpat kā noteik web lapas atvēršana, kad tu pieprasi. Tas vairs nav analogi.

  Piesakot pakjalpojumu tiek teikts, ka ātrum būs līdz 10mbit, tas ir noteikts ka vins var būt mazāk dēķ TV lietošanas. Katrs TV kanāls lieto savu ātrumu, piemēram, MTV Latvia lieto drusku vairāk ātruma nekā citi.

  Diezvai kādam interesē ko tu skaties un cik ilgi. Vienīgais veidotjot varbūt kkādu kopējo statistiku ko cilvēki visvairāk skatās, bet tas jau nenozīmē ka tevi kāds izseko.

 4. Njā, tūdīgi. Daudz dzirdēts, ka Lattelecom TV nav labā kvalitātē.
  Par līguma laušanu, visi TV operatori piemēro praksi par soda naudām.
  Kad meklēju kā tikt vaļā no Izzi interneta atradu līgumā punktu, ka var lauzt līgumu bez soda naudas, ja viņi maina savu lietošanas noteikumus. Tjipa izmaina savus noteikumus, Tu tiem nepiekrīti, tad 30 dienu laikā vari pateikt atā. Protams jānovaktē, kad ir tie noteikumi tiek mainīti.

 5. piekritu:
  – parslegsanas kretine – vareja izdomat kaut ka jedzigak – modemu ar mazu kešatmiņu vai kaut kādu tādu figņu – vienreiz ielādē meņuci un tad kādu brīdi viņš iet, līdz nākamajam apdeitam.

  – pārraižu arhīvs ir kruta lieta. par cik darba dienās ceļos agri un cenšos laicīgi iet gulēt, tad ir ērti, ja teiksim pēc darba septiņos/astoņos varu noskatīties iepriekšējās dienas vēlo filmu.

 6. Paldies par informāciju, tikko pieslēdzu internetu ar MK3 un domāju par iTV, bet lasu daudz un dažādas atsauksmes kā ir. Arī man max ātrums ir 7 Mbit/s, tāpēc tā štukoju vēl.

 7. Pirms kāda laika arī bija doma pieslēgt kādu no digitālajām tv, tad nu arī aizgāju uz Lattelecom veikalu paskatīties kāda tā LTC TV izskatās.
  Par lēno pārslēgšanos biju lasījis tāpēc bija interesanti skatīties kā pārdevējs mēģina to nedaudz maskēt runājot utt. :)

  Bet galvenais, kas mani atturēja bija pati video kvalitāte, kas ir zem katras kritikas. Principā youtube uz tv. Ja tv ir mazs, teiksim 21″, tad vēl ok, bet ja uz 40″ tad labāk sev acis izraut.

  Bet kopumā ir prieks, ka kāds šeit nodarbojas ar ko inovatīvu un gan jau ar laiku būs ok. Priecē arī tas, ka LTC uzvarēja konkursā par tiesībām ieviest digitālo TV.
  Ar šejienes baltcom vai viasat mēs vēl gadus 10 skatīsimies caur veciem kabeļiem zemas izšķirtspējas video. :)

 8. ar leeno paarsleegshanos cilveeki straadaa ciitiigi, probleema taada, ka tas motorollas dekoderis neljauj keshot… un katru reizi kad tu paarsleedz kanaalu aiziet requests uz db… man arii shii lieta kretinee :) bet par cik produkts ir sameeraa svaigs, tad jaacer ka tomeer peec laika uzlabosies pakalpojuma kvalitaate.

 9. Nu taada pasha komplekta lietotaajs no LTC esmu arii es – nu jau vairaak kaa gadu. Esmu ar visiem shiem nikiem iemaaciijies sadziivot, samierinaaties. Kopsumaa esmu apmierinaats ar pakalpojuma stabilitaati. Te gan der pieziimeet, ka aatrums tomeer pie izsleegta TV man turaas ap 9.7 Mbit, nevis 7 kaa tev, kas pie iesleegta TV tomeer interneta datu paaraadeis aatrumu padara nedaudz ciesamaaku.

 10. Mārtiņš – tehniski Lattelecom piedāvātās bildes izšķirtspēja ir augstāka par analogo TV, bet nu jā – būtu jau labi full HD :)

  Snukis – man 7Mbit/s ir pie izslēgta TV un 5Mbit/s pie ieslēgta, tā ka krietni lēnāk..

 11. 1. Tev trūkst tags – IPTV, kas ir šīs tehnoloģijas plīvurs. Šī NAV DBV bet gan IPTV televīzija.

  2. Izlabo lietoāja uz lietotāja.
  3. Aizture nāk no Middleware servera, ar pašu IPTV tam nav nekāda sakara. Tas viss darbojas ar pāris disku masīviem, ntajiem IRD un vienu MGW grozu… anyway.. par aizturi. Tāka Setupboksis (tā “kastīte” ar SCART or whatever) ir tāds kā VLC mazā kastītē ar mazu datoriņu, tad pats saproti tīri tehnoloģiski kas notiek. Vispirms jau Tavai kastītei ir konkrēta ip adrese. Otrskārt kastīte saņem strīmu (unicast vai multicast un ja nemaldos tad bija rtsp) Patiesībā tīri elementāri vari saktīties ar iemīļoto video playeri kas atbalsta strīminga formātus. Tātad, Tev ir kompīc ar 10Mbit ātrumu vietā A un kompīc ar tādu pašu internetu vietā B kas no vietas A ir atdalīta ar pilsētu Rīga. Uz datora A tu palaid strīmoties video failu (vienalga, unicast vai multicast) un datorā B tu skaties to, ko strīmo A. Tagad, atrodoties pie datora B tu pieslēdzies ar kādu no remote desktop aplikācijām un nospied next (lai strīmojas nākamais playlistes fails). Kā Tev leikas, Kāda būs aizture līdz saņemsi jauno video ? (Neaizmirsti, ka lai parādītu bildi, tā ir jāsaņem un jāiebuferē, lai dēļ mainīgā ātruma (kāds ieslēgs dc++) Tev nesāktu raustīties filma or whatever.

  Tāka tas viss ir normāli. Un kur nu vēl pa vidu midleware un billing transakcijas.. paskaties uz jebkuru banku sistēmu latvijā (ibanku) tās nestrādā daudz ātrāk! (vai kādu citu e-vidi ar billing backend).

  p.s. Es necenšos aizstāvēt Lattelecom. Tikai informēt par tehnoloģisko procesu “ārpus kastes”.

 12. Prusux, viss pareizi, tik es no lietotāja viedokļa skatos, takšto pilnīgi powerī kādi tur serveri un kāda tehnoloģija. Ja lago, tad tas nav smuki. A par transakcijām gan nesāc- tās ir elementāras procedūras, kas šobrīd aizņem tik daudz laika tikai nemākulīgi projektētas sistēmu arhitektūras dēļ..

 13. Es arī esmu laimīgais Lattelecom lietotājs jau vairāk kā pusgadu. Kā jau kaads ieminējās tad pie tavām nosauktajām neērtībām vienkārši pierod. Sakarā ar to ka interneta vajadzibas mājās ir gauži mazas paņēmu līdz 2Mbit/s pieslēgumu, kas tāds arī ir skatoties TV, taču izslēdzot TV mans pieticīgais internets pārvēršas par nedaudz virs 6Mbit/s, kas priecē, ja nu gadījumā radusies vajadzība ko fiksi novilkt :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.