Viss, ko Tu gribēji zināt par iPhone 3G, bet baidījies pajautāt

My iPhone
Nu labi. Varbūt ne gluži “viss”, bet jebkurā gadījumā gribēju padalīties ar pirmajiem iespaidiem, jo arī es esmu viens no iPhone jaunajiem īpašniekiem. Iespējams, ka daudzas lietas es vēl pārdomāšu, vai uzzināšu no jauna, taču viens pamatīgi stiprs viedoklis par šo tālruni man noteikti ir izveidojies jau tagad.

Ja jāsaka pavisam īsi, tad tas ir labākais gadžets, kādu jebkad iepriekš esmu turējis rokās. Un tas nav tāpēc, ka es būtu kāds kaislīgs Apple fans tikai fanošanas pēc. Domāju, ka spriežu diezgan racionāli un pēc tā, ko esmu saņēmis nopērkot šo tālruni.

Un vēl, pirms turpināt, man izskatās, ka šis ieraksts būs tāds diezgan garš, tāpēc, ja kāds lasīs tālāk par šīm rindām, tad varat mierīgi aizčāpot līdz kafijas kannai un uzpildīt to tur tukšo krūzīti, kas stāv blakus monitoram.

KĀ VISS SĀKĀS

Viss sākās noteikti tad, kad Apple vēl tikko tikai bija prezentējis pirmās paaudzes iPhone. Toreiz dabūt šo tālruni lietošanā šķita kaut kas nereāls. Tagad, gandrīz pusotru gadu vēlāk, tas beidzot ir noticis.

Ja runā par ne tik senu vēsturi, tad mana konkrētā iPhone iegāde notika pirmajā tirgošanas dienas rītā (26.09.2008), kad LMT šo tālruni Latvijā beidzot sāka tirgot oficiāli. Biju viens no tiem frīkiem, kas gaidīja rindā. Jā, jā, zinu- leim, bet par cik trūka informācijas par pieejamo apjomu, tad negribējās palikt vispār bez. Tas nekādā gadījumā nebija saistīts ar to, ka man šo tālruni vajadzēja pirmajam, jo ja reiz gaidīju pusotru gadu, tad varētu pagaidīt vēl kādu dienu :) Taču pats tizlākais bija nevis stāvēt rindā, bet tas, ka vienu cilvēku apkalpoja- aptuveni 40 minūtes (līguma noformēšana, aktivizēšana un tamlīdzīgi). Biju rindā ~ piektais, nogaidīju kopā 2.5 stundas un tāpēc varu tikai iedomāties, cik neforši jutās vēl tie 20 cilvēki, kas stāvēja rindā aiz manis. Šis laikam jau kārtējo reizi apliecināja tikai to, cik LMT ir birokrātisks un patiesībā nemoderns.

Gribēju vēl piebilst to, ka līdz šim nopirkt pirmās paaudzes iPhone mani atturēja divas lietas: GPS un 3G neesamība. Tagad, kad abas šīs lietas tālrunī tika iekļautas, tad arī daudz nedomājot iegādājos.

PIRMAIS IESPAIDS

Pirmais iespaids fiziskā līmenī par šo tālruni radās stāvot vēl tikai rindā pēc savējā tālruņa- LMT bija uzstādījis blakus letei vienu demo eksemplāru, ar kuru tad kādas 10 minūtes padarbojos. Viss likās baigi forši, taču visvairāk atceros Google Maps un Safari internet pārlūku (par to vēl atsevišķi vēlāk). Nākamais iespaids radās izejot no veikala- kaut kāda mārrutka pēc telefonā bija uzstādīts krievu valodas interfeiss. Un tas bija diezgan anāli, par cik pirmās 5 min tika pavadītas meklējot uzstādījumu, ar kuru var pārslēgt valodas.

LMT, TARIFU PLĀNS “iStyle” UN IZMAKSAS

Noteikti, ka viedokļu ir tik pat, cik cilvēku, taču man liekas, ka šie LMT pieslēgumu varianti ir samērā izdevīgi. Piemēram, iStyle1 gadījumā, kā zināms, minimālā mēneša maksa ir 20Ls. Varētu teikt ka tas ir daudz, jo līgums ir uz 2 gadiem, plus vēl pirmā iemaksa 100Ls, tātad summa sanāk 24*20+100 = 580Ls. Daudz gan. Bet tā redz rēķināt nevar, jo iStyle ietver 100 minūtes bezmaksas sarunu, 100MB bezmaksas interneta plūsmas un 100 bezmaksas sarunu minūtes.

Ja es iepriekš maksāju vidēji 15Ls/mēnesī un runāju tās pašas ~100 minūtes, tad tagad par 20Ls es varēšu runāt tik pat + man vēl kabatā tālrunis, 100 SMS un 100MB datu plūsmas. Tas man kaut kā nešķiet ārprātā daudz, lai gan cilvēki diezgan daudz apkārt argumentē pretējo. Man rēķinot sanāk lētāk šāds variants, nekā pirkt iPhone kaut kur amerikā, atlauzt + maksāt LMT par visiem pakalpojumiem. Vienīgais ieberziens sanāk tad, ja pa dzērumu šis telefons tiek salauzts/atņemts/pazaudēts. Par cik līdz šim man nekad tā nav gadījies, tad arī par šādu iespēju necik nesatraucos.

DIZAINS, TEHNISKIE PARAMETRI UN FUNKCIJAS

Šo sadaļu izlaižam, par cik internets ir jau tagad pārpildīts ar šo informāciju.

KRITIKA

Cilvēki nepārtraukti par kaut ko sūdzas. Un jo labāks produkts, jo vairāk sūdzas. A tas dabīgi, kā nekā sliktus produktus jau neviens tāpat nelieto un, ja kaut ko lieto daudzi, tad apmierināt visus ir turpat vai neiespējami :) Anyhow, te būs uzskaitīti pāris mīti un pretī saliktas manas domas par to visu.

Mīts #1 – iPhone ir mēsls, jo ar to pat nav iespējams nosūtīt MMS ziņas

Te man jāsaka tā, ka MMS tika izveidots, jo kroplie tā laika telefoni nemācēja pieslēgties e-pastam, kā arī lietotāji tika uzskatīti par tik debīliem, kuri nemācēs nokonfigurēt e-pasta klientu. Un nemācēja jau arī, un vēl joprojām šodien nemāk to darīt uz Microsoft, Symbian un citu sistēmu bāzētiem tālruņiem.

Patiesībā, tā ir tikai OS un GUI arhitektu nolaidība, par cik visas šīs ikdienas cilvēkam sarežģītās lietas ir iespējams padarīt tik vieglas, ka vajag tikai atrast veidu. Lai arī ko neteiktu, bet Apple to māk darīt ekselenti.

Lai pieslēgtos Gmail, atliek nospiest uz ikonas, ievadīt username, password un viss strādā. Nu nav, nedz man, nedz ierindas jūzerim jāzin kaut kādi protokoli, porti un 10001 uzstādījums ar mistiskiem nosaukumiem. Vēl sliktāk ir tas, ka lietotājam tiek uzspiests izvēlēties kādu no 10002 alternatīvām aplikācijām.

Atgriežoties pie MMS – ja tālrunī ir pieejams epasts, un tas ir tādā mērā integrēts, kā tas ir integrēts iPhone, tad kālab būtu nepieciešams MMS pēc būtības vispār? Kas ir labāk? Saņemt bildi MMS un turēt to pie īsziņām, tās visas pazaudējot pie nākamās telefona migrācijas reizes, vai tomēr labāk, ka vienmēr pastāv iespēja apskatīt sūtītās bildes gan telefonā, gan datorā, vai arī no jebkura citas vietas un iekārtas? MMS izmanto datu kanālu, to pašu ko telefoni izmanto lai aplūkotu internet saturu. Tad kāpēc būtu nepieciešams vēl viens failu apmaiņas veids?

Es saku- telefoniem nav nepieciešams MMS. Es saku, ka vajag izskaust nestandarta protokolus no telefoniem un citām iekārtām. Ja interneta datu kanāls nebūtu tik sasodīti dārgs, tad arī SMS varētu tik pat labi likvidēt pa visam. Tādām lietām ir jābūt pieejamām neatkarīgi no platformas, dzelža un lietotāja atrašanās vietas. Pagaidām labākais veids ir e-pasts. Tam ir savi mīnusi, kā nekā SMTP tika standartizēts ap 1980. gada sākumu- protams, ka pēc 25 gadiem varētu sadomāt ko labāku, bet es šeit vairāk par ideju, nevis tehnisko.

Visu šo apkopojot, domāju, ka labāk ir izmantot e-mail ar pielikumiem, kas ir daudz prātīgāks risinājums jau pašos pamatos. Paldies Apple, ka MMS netika iekļauts.

Mīts #2 – iPhone nav nobriedis, jo tam trūkst programma “a”, “b”, “c” u.t.t.

Jāsaprot, ka “neesošās programmas” neattiecas tiešā veidā uz pašu tālruni. Aplikācijas varu radīt gan es pats, gan arī “Tu”, tāpēc tik pat labi var bļaut uz pašiem lietotājiem, ka tie nav radījuši tādas-un-šitādas programmas. Un aplikācijas būs, ja būs pieprasījums. App store pastāv tikai pāris mēnešus, tāpēc līdz tam vēl jānobriest. Lai gan, arī jau pa šiem pāris mēnešiem tur pieejamo programmu skaits vien jau tagad ir daudz, daudz lielāks, nekā Java 10 gadu laikā uz savas j2me platformas spēja dabūt virsū.

Tāpat arī daudzas programmas, kas izmanto datus no servera vispār varētu būt tikai kā pielāgotas web lapu versijas, jo tās ir 1)vieglāk izveidot, 2) vieglāk uzturēt, jo nav jāiet cikls ar app store atjaunošanu, 3)safari pārlūks ir spējīgs attēlot gandrīz dajebko (par safari vēl drusku vēlāk).

Tieši pirms pāris dienām man bija neliela saruna ar vienu jaunu iPhone īpašnieku par programmām uz iPhone:

viņš: Man nepatīk, ka jav google reader app.
es: – Pamēģini izmantot caur safari mobilo reader versiju
viņš: Nu es redzu, ka jēga ir no app, tāpēc safari mob versija ir bik debīls risinājums. Gaidu, kad vairumam servisu būs app.
es: – A tu vispirms pamēģini. Uz PC takš arī izmanto web versiju.

Pamēģināja cilvēks un izrādījās, ka nemaz tik slikti nav :) Bet tas, ko gribēju teikt ar šo- dažkārt kaut kādas iespējas/aplikācijas nemaz nav nepieciešamas, dažkārt viss jau ir deguna priekšā, tikai jāmāk to izmantot, bet pats galvenais- nozīmīgākās lietas agri vai vēlu tāpat tiks izveidotas, jo pieprasījums kaut kā ir jāapmierina, bet ja to nevarēs, tad nāks citi izstrādātāji un citi tālruņi. Galu galā, es jau tikai par progresu iestājos.

Citi mīti

Ir vairāki citi mīti, kā, piemēram, par tālruņa dārdzību un LMT tarifiem, vai arī muļķīgais arguments par to, ka tagad katram 3klasniekam būs iPhone. Esmu par slinku jel ko vairāk domāt šajā sakarā.

ALTERNATĪVIE TELEFONI UN CITAS TĀLRUŅU PLATFORMAS

Pirms iPhone iegādes es apsvēru vairākus citus alternatīvus telefonus un platformas. Vieni no vissliktākajiem tirgū drošvien ir uz symbian platformas blastītie nokia telefoni. Lai kā censtos saprast Nokia īpašnieku argumentus, man šie tālruņi liekas vienkārši lēni un neparocīgi. Līdzīgi kā Java programmatūra- it kā visu iespējams uztaisīt, taču programmas 100% gadījumu ir atbaidošas. Arī lietotāju interfeiss Nokiām ir vienkārši neglīts un ja gadījumā konkrētais modelis nevelkas, tad tas ir vizuāli briesmīgs. No thank you, drive thru.

Kā otra alternatīva tika apsvērts ne tik sen izlaistais HTC Touch Diamond. Mājas lapā lieliem burtiem rakstīts “Elegance and Innovation”. Ja par eleganci vēl varētu runāt, tad no inovācijām tur ir ārkārtīgi maz- būtībā tas ir windows mobile telefons ar pāris animācijām virspusē. Interfeiss ir maksimāli kopēts no iPhone, sākot ar menu krāsām, skārienu animācijām un visu pārējo. Tikai nelaime šim tālrunim ir tā, ka tas ir lēns un neparocīgs, lai gan procesoru jauda no iPhone būtiski neatšķiras. Atpakojot šo tālruni no smukās kastītes, tas ir tik pat noderīgs kā ķieģelis. Manu brāli, kuram ir šādas HTC, glāba tikai tas, ka viņš orientējas IT un datoros, tāpēc pēc pašrocīgas 3d party programmatūras uzstādīšanas un uzstādījumu twīkošanas tālrunis tagad ir vismaz kaut cik lietojams. Sliktāk iet cilvēkiem, kas no tām lietām neko nesaprot, attiecīgi tālrunī domāju ka šādi ļaudis 99% ir vīlušies. Nu nekā es nespēju saprast, kā šādā konfigurācijā HTC Touch Diamond varēja nonākt līdz ražošanai. Mans 4 gadus vecais Fujitsu Pocket-Loox 720 plaukstdators ir krietni ātrāks.

[android phone]Burtiski vienu dienu pirms iPhone tirdzniecības uzsākšanas Latvijā, izlasīju par to, ka HTC laidis klajā tālruni uz Google Android platformas bāzes. Ja kādreiz šī platforma sevi pierādīs kā konkurētspējīgu, es to noteikti apsvēršu. Bet pirms tam vēl kādam ir jāizlaiž kaut kas smukāks, jo tādu tālruni, kā bildē es negribētu ņemt rokās- tas ir vienkārši neglīts un atbaidošs. Domāju, ka HTC šajā ziņā ir visas iespējas, par cik tas, lai arī kopē, bet ražo vismaz no kvalitatīvām izejvielām. Es tomēr izvēlos lietas, kas ir gan glītas, gan funkcionālas. Nekad nevaru samierināties tikai ar vienu no šīm īpašībām :)

ZE KRAKING

Pa lielam ir divu veidu iPhone uzlaušanas. Pirmā saistīta ar SIM kartes atbloķēšanu, otrā- ar neoficiālo programmu piedabūšanu. Par cik lietoju iPhone legālā veidā, tad pieredzes ar SIM piesaistes noņemšanu man nav, taču internetā tik pat kā katru dienu tiek publicēti jauni veidi kā to darīt.

Šeit es uzrakstīšu par otro uzlaušanas veidu, par tā iemesliem un foršajām lietām, ko tagad varu darīt. Tātad, iesākumam nedaudz apraksta. Šī raksta tapšanas brīdī visas programmas oficiālā veidā priekš iPhone tiek izplatītas tikai un vienīgi caur Apple programmu veikalu, ko sauc par App store. Šāda pieeja Apple ļauj ierobežot licenču pārkāpumus, kontrolēt saturu un ierobežot visādu citādu spyware izplatību. Tā ir laba ziņa. Sliktā ziņa ir tā, ka ļoti daudzas derīgas programmas App Store veikalā netiek iekļautas.

Uzskaitīšu, manuprāt, trīs programmas dēļ kurām vērts savu iPhone uzlauzt:

 • PdaNet. Tā ir internet tethering aplikācija, kas caur tālruni ļautu izmantot internet pieslēgumu arī uz portatīvā datora. Liekas, ka šāda iespēja ir jebkuram citam tālrunim, taču Apple šo nav atļāvis tikai viena iemesla dēļ- ASV joprojām ir viens mobilais operators (AT&T), kas piedāvā iPhone turgū un par cik viņiem tur ir bezmaskas internets, tad šāds ierobežojums izslēdz iespēju lietotājiem uz mājas datoriem vilkt torrentus caur 3G. Tas noteikti ir AT&T uzstādījums, kas visādā ziņā ir prātīgs. Bet tas, ka šāda iespēja nav atļauta arī ārpus ASV ir vienkārši stulbi.
 • NemusSync – Iebūvētā kalendāra sinhronizēšana ar Google Calendar. Par cik apple vēl nav integrējis Google kalendāra sinhronizēšanu iekš iTunes un arī SDK licence aizliedz programmām rakstīt kaut ko iekš sistēmas mapes, tad arī šāda iespēja šobrīd nav pat teorētiski iespējama nekā savādāk, kā tikai uzstādot programmu caur uzlauztu iPhone.
 • Cycorder – aplikācija, kas ļauj filmēt video ar iPhone. Jup, tas ir iespējams. Ar visu skaņu. Re kur mani minkas barojas:

  [flv:/uploads/video/minkas_on_iphone.flv 384 288]

  Esmu pārliecināts, ka šo video funkciju tik pat kā neizmantošu, bet parasti lietas ir TOP3, nevis TOP2 :)

Ir iespēj uzlikt arī MMS lietošanai paredzētu programmu, bet par cik man tas nerūp (jau raks’tiju kāpēc), tad tas šoreiz paliek “aiz kadra”.

PAR FORŠAJĀM LIETĀM

Pavirši par lietām, kuras uz ātro atceros:

 • Visas iebūvētās programmas un lietotāja interfeiss ir lieliskas: Safari, e-pasts, SMS, kalendārs, Google Maps. Īpaši gribu izcelt Safari internet pārlūku- tas ir kādus gadus 20 priekšā jebkuram citam mobilās iekārtas pārlūkam. Tas atpazīst pilnīgi visu ko esmu mēģinājis, sākot no HTML, CSS un beidzot ar JavaScript un tādām mežonīgām pakām kā Lightroom. Līdzīgi kā HTC kopē iPhone tālruni, arī Opera mēģina kopēt internet pārlūku Safari, taču nekas viņiem tā arī nav izdevies. Esmu izmantojis Operu un to nekādā veidā nav iespējams salīdzināt.
 • Jauki ir tas, ka austiņās ir iebūvēts hands-free
 • Patīk key-lock. Jau pierasts, ka tālrunis jāatbloķē, jāiestata silent režīms, bet šim tālrunim tas ir fizisks, ātri, ērti un parocīgi pieejams slēdzis.
 • Jauki, ka beidzot viens tālrunis atbalsta visas rakstu zīmes- “latviešu burtiem” iespējams rakstīt gan īsziņās, gan kontaktos, gan pilnīgi jebkur citur tālrunī. Piemēram, ir tāda programma “Notes”, kurai ir ļoti specifiski fonti, taču iPhone tik un tā saprot jebkādus ievadītos simbolus.

PATIESIE MĪNUSI

Es jau iepriekš rakstīju par to, ko vairums cilvēku ir iedomājušies kā mīnusus. Zemāk uzskaitītīšu lietas, kas patiešām ir mīnusi manā izpratnē.

 • SDK licence- šī ir viena no sliktākajām lietām šajā telefonā. Šī iemesla dēļ vēl joprojām nav izveidots Skype klients, programmām nav iespējams rakstīt sistēmas mapē un citas nejēdzības. Jau rakstīju par NetShare un NemusSync programmām kas tika izveidots tieši dēļ šiem ierobežojumiem. Piemēram, Skype pat nedrīkst publiski apspriest šos procesus dēļ NDA, kas gan ir spēkā līdz akurāti šodienai, tāpēc lietotāji joprojām skaidri nezin, vai Skype būs vai nebūs uz šīs platformas. Redzēs, vai skype turpmākajās dienās kaut ko paziņos par šo.
 • Nav iespējams aplikāciju palaist background procesā (izņemot iPod). Daudzējādā ziņā Windows Mobile tieši šajā jomā ir baigi slikts, jo tur šie procesi noēd visu atmiņu, taču Apple varētu radīt kaut kādu vidusceļu, jo dažkārt šāda iespēja tomēr būtu nepieciešama. Prātā nāk programma, kas varētu visu laiku fonā ierakstīt GPS koordinātes, lai pēcāk varētu apskatīt kartē veikto maršrutu. Lai arī tāda iespēja ir, taču šādu procesu nevar palaist fonā, atliek programmu turēt priekšplānā visu laiku. Tas ir labi atmiņas taupīšanas nolūkā, taču slikti funkcionalitātes ziņā. Apple gan ir paredzējis funkciju, kas daļēji aizstātu fona programmu palaišanas nepieciešamību- tas ir push service, kas ļautu datiem no servera tikt piegādātiem telefonā, taču tas neatrisinātu tādu nepieciešamību, kādu aprakstīju saistībā ar GPS koordināšu ierakstīšanu. Un arī push service nav vēl līdz galam izveidots, cik zinu, tad tas tika pēdējā brīdī izņemts no firmware 2.1. un arī 2.2. beta versijā tas neparādās.
 • Vēl viens milzīgs mīnuss ir App Store nepiejamība no Latvijas. Tas nozīmē, ka nevienu programmu pagaidām vispār nav iespējams iegādāties. Ja jau pats tālrunis šeit tiek tirgots, tad noteikti drīz šāda iespēja parādīsies, taču pagaidām ar to jāsamierinās. Tas pats attiecas uz mūzikas pirkšanu caur iTunes- ja nav kredītkarte atvērta kādā no pieejamām valstīm, tad atliek tikai zagt :)
 • Nepārdomātas lietas attiecībā uz datu pārraidi, piemēram, ir aplikācija “weather”, kas atjauno datus katru reizi, kad tiek palaista. ASV iedzīvotājiem tas ir OK, par cik nav jāmaksā par datu apjomu, taču es dotu priekšroku manuālai informācijas atjaunošanas iespējai. Tas pats attiecas uz e-pastu un citām programmām.
 • Vēl nāk prātā mazas lietas, kas varētu būt uzlabotas kaut kad vēlāk, piemēram, iespēja dzēst vienu konkrētu zvanu no zvanīto numuru listes. Vēl, piemēram, nav iespējams tālrunī saglabāt failus no e-pasta- pielikumi noteikti jāver vaļā no paša e-pasta un pēc tā aizvēršanas nākamreiz tas atkal būs jānoraksta izmantojot datu kanālu. Daudzi pārdzīvo par copy/paste neesamību, taču to man ne reizi vēl nav ievajadzējies. Šādu mazo lietu ir diezgan daudz, taču priekš manis tās nav TIK ļoti nozīmīgas, lai teiktu ka tālrunis ir nefunkcionāls, vai mani kaut kā īpaši ierobežotu.

PĀRIS PADOMI

Pāris padomi kādam, kurš, iespējams, tikko nopircis iPhone un vēl šo nezin:

 • Austiņās, kas nāk līdzi ir iebūvēts hands-free, taču tur, tajā mazajā hands-free plastmasas gabaliņā iekšā ir arī podziņa- ja kāds zvana, ar šo podziņu iespējams pacelt/atcelt zvanu. Ja skan mūzika, nospiežot vienu reizi pogu mūzika tiks nopauzēta. Dubults klikšķis uz pogas pārslēgs iPod uz nākamo dziesmu.
 • Rakstot tekstu (sms, mailu, vai ko citu) un nospiežot 2 reizes pēc kārtas (doubleclick?) atstarpes simbolu var ielikt punktu un atstarpi. Ērti, lai uzsāktu jaunu teikumu un nebūtu divi dažādi simboli jāspiež.
 • Nospižot divreiz uz Home pogas (apaļā poga zem ekrāna), tiek atvērt telefongrāmatas “favorites” sadaļa, ērti lai ātri piezvanītu biežāk lietotajiem tālruņu numuriem. Ja fonā palaists iPod režīms, tad divreiz nospiežot uz Home pogas tiks piedāvāti tādi iPod režīmi, kā pārslēgt dziesmu, pagriezt skaļumu klusāk/skaļāk un tamlīdzīgi.
 • Iekš Safari pagriežot tālruni horizontālā stāvoklī, arī lapa pagriezīsies horizontāli, taču vēl viens ieguvums ir tas, ka klaviatūras izkārtojumu “pogas” arī kļūs lielākas. Ja jāraksta kas garāks, tad tas ir ērtāk, par cik tekstu ir vieglāk rakstīt un netiek pieļautas tik daudz kļūdas. Tiesa, forši būtu, ja tas pats darbotos rakstot SMS, taču pagaidām šāda iespēja ir tikai iekš Safari.
 • Ļoti noderīgi ir uzlikt mājas lapu book-mark uz tā saucamā SpringBoard, jeb starp pārējo programmu ikonām. Piemēram, lai katru reizi nebūtu jāver Safari un jāiet, piemēram, uz Google kalendāru, vai Google Reader, var uzlikt atbilstošās ikonas uz “darba virsmas”. To var izdarīt iekš Safari, atverot lapu, nospiežot uz “+” simbola un izvēloties “Add to home screen”. Jauki ir tas, ka ikonai virsū būs uzlikts tāds kā samazināts lapas screenshot, lai varētu šīs ikons atšķirt savā starpā.
 • Lai arī letiņi pagaidām nevar neko pirkt no iTunes, caur to par brīvu var paklausīties kaut kādus jaunus mūziķus (max. 30 sekundes no katras dziesmas). Izmantoju, lai uzzinātu par kaut kādām jaunām grupām.
 • Jauki likās tas, ka pievienojot foto pie kontakta (personas bildi uzņemtu ar iebūvēto kameru), tad šī bilde nav obligāti jāsaglabā iekš bilžu mapes. Manam iepriekšējam Sony-Ericsson ja tika izdzēsts pievienotās bildes fails no mapes, tad arī attiecīgajam kontaktam fotogrāfija pazuda. Iekš iPhone tā nav.

A MUST-HAVE PROGRAMMAS

Esmu mēģīnājis tikai divu veidu programmas: bezmaksas programmas no App store un tās, kas pieejamas uzlaužot iPhone.

Bezmaksas:

 • Shazam – vienkārši ideāla programma: paturam 10 sekundes iPhone pie radio, vai kāda cita mūzikas atkaņotāja un voila, Shazam parāda izpildītāju un dziesmas nosaukumu. Superfeini, noteikti noderēs miljons reizes. Pie kam, strādā diezgan precīzi tas brīnums. Ja dziesma pieejama pirkšanai iTunes veikalā, tad iespējams paklausīties sampli (vai tiešām pareizo atrada). Domāju apmānīt, uzliku Ivo Fomina dziesmu “mēs dzīvojam pasakās”, velns tāds, pat to atrada. Un piedāvāja paskatīties oriģinālo dziesmas video klipu iekš YouTube. Fantasķika.
 • Currency – dažādu valūtu konvertācija, pie kam kurss tiek savākts no interneta.
 • DoBot ToDos – izdarāmo lietu liste. Pārsvarā izmantoju iepērkot pārtiku veikalā :)
 • eBay – eBay klients priekš iPhone. Patiesībā jau te varēja apieties ar pielāgotu HTML versiju.
 • Ecco Note Lite – kaut kas līdzīgs diktafons. Nezinu gan cik tālu/kvalitatīvi ieraksta.
 • Free RSS – pašsaprotami.
 • Labyrinth LE – Spēlīte. Noteikti der izmēģināt.
 • Subway Lite – Vēl viena jauka spēlīte, jāsavieno vilciens ar galapunktu. Bet ļoti abstrakti.
 • Twittelator/TwitterFon/Twitterrific – Nevaru izlemt kuru no šiem lietot :) Katram plusi un mīnusi.
 • Units – Noteikti jābūt katrā tālrunī: konvertē no vienas mērvienības uz citu.

Un vēlreiz pavisam īsi par programmām, kuras izmantoju pēc telefona uzlaušanas:

 • PdaNet – iespēja uz laptopa strādāt internetā izmantojot mobilā tālruņa datu pārraidi
 • NemusSync – Kalendāra sinhronizācija ar Google Calendar
 • Cycorder – Video failu ierakstīšana uz iPhone (15fps ar skaņu)
 • OpenSSH – lai varētu pieslēgties pie tālruņa caur tīklu, mainīt konfigurācijas failus un izmantot iPhone kā flash disku
 • StumblerPlus – apkārtējo wireless access point parādīšana, programma parāda kuri wireless punkti ir nekriptēti, attālums līdz punktam un tamlīdzīgi.
 • WhatIP – ļoti elementāri: parāda wireless adaptera IP adresi
 • MxTube – Pa retam izmantoju, lai varētu saglabāt video no YouTube virsū uz iPhone (lai pēcāk skatītos video tur, kur nav pieejams wireless :)

KO JAUNU VAR SAGAIDĪT TUVĀKAJĀ NĀKOTNĒ

Kā pieminēju, tad kopš šodienas Apple atceļ savu NDA prasību attiecībā uz 3d-party aplikāciju izstrādātājiem. Visdrīzāk, ka tas saistīts ar Android platformas ienākšanu, kur šādas NDA prasības nav iekļautas. Tātad drīzumā varam sagaidīt iPhone grāmatas, OpenSource aplikācijas, koda piemērus un tamlīdzīgi. Ļoti jauki.

Līdz ar NDA atcelšanu, arī Adobe sācis runāt par Flash implementāciju iPhone tālruņos. Šis gan ir sāpīgs moments, par cik personīgi es nevēlētos lai safari ģenerē visas tās Flash balstītās reklāmas visās lapām. Atverot tādu TV*NET kurš jau tagad bremzē uz normāla datora, šķiet arī mobilā Safari versija varētu nepavilkt vēl papildus arī to 30 baneru klātbūtni. Ļoti ceru, ka Flash vismaz varēs atslēgt kaut kur uzstādījumos. Diez vai, ka Flash parādīsies 2.2. firmware, drīzāk kaut kad februāra beigās, kad varētu tikt izlaists firmware 2.3.

Jobs`a kungs solīja Copy/paste un Push Notification servisus iebakstīt tālruņos jau uz septembra beigām, taču pēc mana pulksteņa sanāk, ka solītais nav izpildīts un arī 2.2 firmware beta versijā šobrīd par šīm divām lietām joprojām ziņu nav. Laikam jau jānogaida vēl mazliet.

Joprojām nav nekādu jaunumu attiecībā uz Skype, taču domāju, ka tas atradīs ceļu līdz App Store veikalam. Laika jautājums, tā teikt.

NOBEIGUMĀ

Domāju, ka pēc rakstītā jau ir skaidrs, ka esmu diezgan lielā sajūsmā par šo mazo kosmisko ierīci. Protams, tai ir vairāki mīnusi, taču ja es iedomājos, ka Nokia ražo tālruņus turpat vai 20 gadus, bet Apple tikai vienu ar pusi, tad tas jau vien ir tā vērts, lai par šo būtu pilnīgā sajūsmā. Ja kāds varētu lepoties ar inovācijām savos produktos, tad tas ir Apple.

39 thoughts on “Viss, ko Tu gribēji zināt par iPhone 3G, bet baidījies pajautāt”

 1. Jā, zūd gan garantija :) Lai gan ja ar tālruni rodas kādas problēmas, ļoti vienkārši to ir resetot uz sākuma uzstādījumiem tā, ka neviens pat nepateiks ka esi viņu jebkad lauzis , tā ka šajā ziņā dzīvoju mierīgs.

 2. “Aplikācijas varu radīt gan es pats, gan arī “Tu”, tāpēc tik pat labi var bļaut uz pašiem lietotājiem, ka tie nav radījuši tādas-un-šitādas programmas.”

  Jo SDK ir pa briivu un mums visiem ir MAC uz kaa to uzlikt. Nesmiidini.

 3. a: Lai radītu programmas kādai videi, tad jebkurā gadījumā ir jāpērk dators. Windows gadījumā jāpērk arī OS, programmatūra (IDE) un tamlīdzīgi. Linux gadījumā izmaksas ir zemākas. Domāju, ka no developeriem , kuri rada bezmaksas aplikācijas naudu gan nevajadzētu prasīt, bet tā nu tas ir. Ja esi tiešām labs, ar savu softu tā pat varēsi nopelnīt. Un beigu beigās, es SDK licenci pašos pamatos ierindoju piem lielākajiem tālruņa mīnusiem. Neesi tik uzpūtīgs, neslēpies zem “a” un paud savu viedokli ar argumentiem.

 4. Paldies par šo rakstu, tik tiešām izsmeļošs un patīk. Tagad esmu nosvēries PAR iPhone pirkšanu, tik jānogaida, kad finanses ļaus.

 5. wadims: forši, tikai palasi vēl citur par lietām, ko izdarīt ar šo tālruni nav iespējams. Ja Tu esi viens no tiem, kuriem funkcionalitāte asociējas ar melodijas uzlikšanu par zvana toni, vai no tumsā spīdošas diodes neesamība (jā, esmu dzirdējis šos kā trūkumus), tad padomā divreiz ;)

 6. Lielisks raksts! un gaidīšu raksta papildinājumu pēc ziemas sezonas. Jo tad jau spīdīgais būs apgūts, ierasts un varbūt uzpeldēs jauna programmaparatūra pēc jaunās ābolu ražas 13tajā datumā (vai kā baumo). Varbūt būsi atradis kādu jauku mīnusu..

  Reāli interesē GPS. Cik precīzs, ērts, ātrs. Kādi karšu softi. Protams tas viss man saistās ar geocaching. Navigācija arī mobile google maps nav tik šausmīga kā gribētos domāt:)

  Klau, kāpēc Tev vajag 3G ? Video zvans ? Ātrāka datu pārraide izmantojot Safāri tur kur nav WiFi ?

 7. iTunes var iestāstīt, ka esi UK iedzīvotājs un lādēt bezmaksas programmas arī bez kredītkartes.

  SDK vēl joprojām ir NDA līdz tam brīdim kamēr Apple apstiprina tavu programmu AppStore. Līdz ar to Skype vēl joprojām neko stāstīt nevar.

  Vēl labas bezmaksas programmas no AppStore:
  * LockBox – paroļu glabāšanai
  * WordPress – blogošanai
  * Stanza – ebook lasīšanai. Turpat var nokačāt brīvus ebookus un eavīzes, piemēram katru dienu ir ebooks ar visiem BBC ziņu rakstiem ko var mājās nokačāt un pēc tam autobusā lasīt.
  * FlyCast – Internet radio pleyers. Daudz dažādu staciju, taisa pre-caching līdz pat vairākām minūtēm, dažām stacijām ir iespējams izlaist dziesmas.

 8. Par to pieminēto HTC telefonu ar Android. Viņš ir briesmīgs. Viņam nav pat headphone jack. Noskatījos visus oficiālos Android Youtube videos un mani totāli nepārliecināja arī OS. Nu okei, par WinMob droši vien labāks ir.

  Par iPhone – nez kāda Geocaching programma netop :) ?

 9. Aigar: par iTunes- es raksītju par programmu un mūzikas iegādi, nevis free. Un jā, freeware ir iespējams dabūt. Par SDK – es lasīju kaut kur par Flash supportu un domāju, ka tas saistīts ar NDA, bet izskatās ka Tev varētu būt taisnība, un tasi r baigi sūdīgi.

  N.R.: pagaidām sakarīgu neredzēju, bet kāds jau noteikti kaut ko meistaro :)

 10. Man ko teikt, komenteet ir tieshi tik daudz cik neteikt neko. Katram savs viedoklis, vajadziibas. Cepuri nost, tam, ka PBS sho riiku deevee par gadzhetu, nevis mobiilo telefonu.
  Un anyway “Arī lietotāju interfeiss Nokiām ir vienkārši neglīts un ja gadījumā konkrētais modelis nevelkas, tad tas ir vizuāli briesmīgs. No thank you, drive thru.” –> nav arguments, bet gan gaumes jautaajums.
  WILL BE DISCUSSED!

 11. Btw, no mīnusiem vari izsvītrot to NDA līguma nepieciešamību starp developeriem. Apple to nesen atcēla. :)
  Gaidam daudz daudz labākas aplikācijas. :)

 12. Tagad arī Skype tiek atbalstīts pilnā apjomā – gan čats, gan voice. Ar bezmaksas App stores programmiņu Fring.

 13. ed: Ar 3G ir tikai chats pieejams, zvanīt nav iespējams. Pie kam tas Fring strādā ļoti saraustīti – citu iPhone lietotāju neredzēju blakus ON-line draugiem. Un vispār, nepatīk man savas paroles sūtīt caur visādiem 3d party servisiem..

 14. pievienojos komplimentiem par rakstu. retais iphone apskats, bez pārāk liela “wīīīīiiiii” un “āhbabah, cik apple ir kruts”.
  Pilnīgi piekrītu par HTC diamond – pilnīgs sū***, nedaudz pačakarējos, sapratu, ka nav ne mazākās vēlmes tērēt milzu laiku hakiem, lai interfeisu dabūtu kaut cik lietojamu un biju laimīgs, ka tiku no tā vaļā.
  Par nokiju dizainu arī piekrītu, ir viņi atpalikuši un “vecišķi”, tomēr pats nolēmu palikt pie nokijas (e72). Viņa ir tieši tik vienkārša, cik telefonam ir jābut un, mazliet pačakarējoties un patīrot no liekā, tā manas šī brīža vajadzības, manuprāt, izpilda vislabāk (zvanīt+kalendārs+šad tad internets+šad tad epasti+kontrolēta pieslegšanās tīkliem), turklāt bez liekām saistībām ar konkrētu operatoru.

 15. Apskatīju kolēģa nopirkto iPhone. Mans viedoklis – izskatās smuki, lietojums OK, vairākas simpātiskas fiškas, bet pamatfunkcija – telefons – ir pārāk švaka.

  Touchscreens ir neērtāks par normālu telefona keypadu, un, jau pie esošajiem telefoniem esmu secinājis, ka visas papildfunkcijas tikai rij bateriju, un rezultātā var palikt bez paša telefona tad, kad to visvairāk vajag.

 16. Pie viena no mīnusiem pieraksti izmēru. Nav ērti tādu staipīt līdzi kabatā vai sportojot. Un vēl to ka tā kā nav taustiņu, tad ar pirkstu nejūti kur spied, tātad visu laiku jāskatās un jākoncentrējas kur spied. Tas pelēnina rakstīšanu. Un T9 lv valoda viņam ir? Ja nav tad tad VĒL palēnina rakstīšanu…

 17. Sākumā tiek rakstīts ka Safari visu visu saprot bet beigās nez kāpēc ir teksts par to ka Flash nav un labi ka nav. Tad kā ir patiesībā?

 18. Safari mobilā versija saprot jebko, kas attiecas uz W3 (html, havascript, css). Flash ir kā plugins un flash vinjsh nesaprot (neatskaņo). Tā pat kā nesaprot JAVA aplikācijas, Windows Media Video un tamlīdzīgi.

 19. Nevaru komentēt iPhone jo man tā nav un nealkstu arī iegūt. Bet negribas piekrist Nokias symbiāņu nolikšanai. Manuprāt tie ir daudz glītāki un daudz ērtāki par windows mobile aparātiem. Multitaskings rullē, browseris rāda dajebko, ieskaitot flašu, aplikāciju klāsts liels. Šobrīd domāju apgreidot savu esošo simbiāni uz jaunāku aparātu un tas visticamāk būs e71 nevis iphone.

 20. Paldies par rakstu! Guvu daudz noderīgas informācijas.
  Šodien arī iegādājos Iphonu. Patīk! Jāsāk tikai pamazām pierast :)

 21. Dažas lietas gan tu nepieminēji, kā to, ka Bluetooth strādā tikai ar Apple austiņām un neko citu, nevar kopēt virsū jebkādus failus, Apple ir aizlieguši konkurēt ar savām lietojumprogrammām un agresīvi kontrolē visu, ko vien var.

  Tā kontrolēšana
  šķiet kaut kas nebijis un pavērsiens ne uz labo pusi, ja tiek samazināta lietotāju brīvība un ērtība, jo citi tālruņu ražotāji var sekot Apple piemēram.

 22. iTunes akauntu (t.sk. AppStorei) var atvērt, redeemojot iTunesGiftcard kodu. Adrese jānorāda reāla – tai valstī, kur pirktas dāvanu kartes. Var mac forumos palasīties vairāk.

 23. pbs: nē (vēla atbilde, bet tomēr), es neesmu no tiem, kam funkcionalitāte asociējas ar jaunu ringtoni :) lai nu kā – jo vairāk lasu, jo vairāk saprotu, ka visi mīti un “-” tiek pamazām pārtaisīti par plusiem, vai nu no Apple puses, vai nu no 3o programmu puses. lai labi lietojas.

 24. Man ir liels jautaajums par to iphone uzlaushanu..piem, tagad ir iespeeja LMT panjemt iphone, saki vai to ir iespeejams uzlaust,un vai to var izdariit Latvijaa (vai arii obligati japasuuta jau uzlausts telefons no USA)..un kur/kaa to uzlaushanu var veikt?Gadiiishu atbildi un paldies jau ieprieksh! Piiters

 25. Paldies par rakstu.
  Biju jau nobriedis pirkt iPhone 3G. Tomēr mani vēl aizkavē Sharp Edelweiss. Zinu, ka to prezentē krievijā un nav pat zināms, kad varētu būt latvijā, tomēr īsumā gribētos zināt, vai vērts uz viņu gaidīt, jo man liekas, ka viņš man būtu saprotamāks, jo neesmu nekāds datorspečuks. Arī parametri šķiet labāki. Ja vari, nedaudz salīdzini.
  Paldies!

 26. Mīnusi:
  – baterija, kas turklāt nav maināma
  – diezgan kretīniski uzdizainēts telefons, kas patiesībā ir pamatfunkcija; ja ar keypad mašīnā var atrast pacientu pat uz aklo, tikai izmantojot rieviņas ap taustiņu ar ciparu “5”, tad ar iphone no way;
  – kalendārs vidēji pretīgs; tāds šķirklis kā nedēļa netiek piedāvāts, viņu maksas softu es principā nepirkšu;
  – zvanu žurnāls daudz nepārskatāmāks nekā nokiām; zvanītie/saņemtie/nesaņemtie nav atdalīti;
  – sms sarakste kā čats var nokaitināt vismaz sākumā;
  – nav vienas pogas, kas atrubītu gprs; ir jāiet caur settingiem, citādi maksāsi par e-pastiem, ko iphone uzlādēs nepārtraukti un automātiski. Neērti.

 27. Kā var iespējot Attach Media sūtot īsziņu ar foto? Nevaru nosūtīt īsziņu ar foto.Manam iPhon nav aktīva foto poga rakstot īsziņu.
  Jau iepriekš pateicos!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.